Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Współpraca pompy ciepła i ogrzewania podłogowego

Budownictwo niskoenergetyczne staje się dzisiejszym standardem i zgodnie z wymogami wprowadzanymi w Unii Europejskiej i w Polsce, domy muszą spełniać coraz bardziej restrykcyjne normy.

[Źródło: enerad.pl]

Zgodnie z europejską normą ISO budynek niskoenergetyczny odznacza się zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania mniejszym niż 70 kWh/m²/rok (zapotrzebowanie tradycyjnego domu na energię do ogrzewania wynosi natomiast ok.120 kWh/m²/rok, a często jest to nawet 150-180 kWh/m²/rok).

Rozwiązaniem ekologicznym, wpisującym się w trend odnawialnych źródeł energii, jest pompa ciepła wykorzystująca do pracy energię pochodzącą z otoczenia budynku – powietrza, gruntu, wody. Jeśli zdecydujemy się na montaż pompy ciepła, to najbardziej dopasowanym do niej systemem grzewczym, będzie podłogówka. Pompa ciepła i jej pełny potencjał będziemy mogli wykorzystać, właśnie posiadając ogrzewanie podłogowe.

Z racji tego, że większość dostępnych modeli pomp ciepła to urządzenia niskotemperaturowe, wymagają zastosowania odpowiednich grzejników, mających dużą powierzchnię kontaktu z powietrzem oraz niską temperaturę emisji. Koszty eksploatacyjne będą zatem tym niższe, im mniejsza będzie różnica pomiędzy źródłem dolnym a górnym. Wymagania takie spełnia niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, które zazwyczaj działa przy temperaturze obiegu między 30°C a 40°C. Dzięki temu właśnie, układ ten wykazuje bardzo korzystne wskaźniki w skali roku.

Dużą zaletą połączenia pompy ciepła i podłogówki jest również uzyskanie wydajnego:

⇒ chłodzenia aktywnego (active cooling), które opiera się na odwróconym działaniu pompy ciepła (parownik pełni wtedy funkcję skraplacza, a skraplacz parownika). A więc obieg czynnika chłodniczego w pompie ciepła zostaje odwrócony i tym samym zmienia się kierunek przepływu ciepła. W ten sposób schłodzony zostaje czynnik grzewczy (czyli woda w instalacji podłogowej);

⇒ chłodzenia pasywnego, nazywanego także chłodzeniem naturalnym (natural cooling, free-cooling), które realizowane jest najczęściej przy wykorzystaniu niskiej temperatury dolnego źródła ciepła (gruntu, wody gruntowej). Woda w instalacji podłogowej pobiera wówczas nadmiar ciepła z pomieszczeń, a następnie odprowadza je do gruntu bez udziału sprężarki.

Zalety montażu ogrzewania podłogowego:

  • wysoki komfort cieplny użytkowników poprzez optymalny dla organizmu człowieka rozkład temperatury,
  • oszczędności w zużyciu energii – przy poprawnie ocieplonym domu, energooszczędnej pompie, podłodze dobrze przewodzącej ciepło pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania o ok. 12-15 procent,
  • mniejszy ruch powietrza, które jest ogrzewane przez promieniowanie (a to ono przecież przenosi wszelkie alergeny), tak więc jest to najlepsze rozwiązanie dla osób cierpiących na alergię i astmę,
  • estetyka wnętrza – instalacja podłogowa nie jest widoczna, co daje większe możliwości aranżacyjne i pozwala nie tylko na efektywne zagospodarowanie przestrzeni, ale i urządzenie jej w dowolnym stylu,
  • większa wilgotność – dzięki niższej temperaturze powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu, wyższa jest jego wilgotność względna. Pozwala to ograniczyć namnażanie roztoczy i powoduje lepsze samopoczucie osób przebywających w tym pomieszczeniu.

Wady ogrzewania podłogowego:

  • wyższy koszt montażu niż tradycyjnych grzejników,
  • dobór posadzki na ogrzewanie podłogowe z wyższym przewodnictwem cieplnym oraz odporną na odkształcenia,
  • kłopotliwa awaria wiążąca się z rozkuwaniem części podłogi,
  • cechuje się dużą bezwładnością cieplną, co oznacza, że wolno się nagrzewa i stygnie, co utrudnia regulację temperatury.

Źródło: enerad.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz