
Z jednej strony przyjęte rozwiązanie musi być tanie w eksploatacji, z drugiej – wykorzystywać odnawialne źródła energii (aby sprostać wymaganiom osiągnięcia współczynnika EP w budynkach projektowanych). Do takiego rozwiązania można zaliczyć systemy grzewcze złożone z klimatyzatorów kanałowych – te z kolei cieszą się coraz większym uznaniem wśród inwestorów.
Zasada działania klimatyzatora
Urządzenia klimatyzacyjne to pompy ciepła powietrze/powietrze, które mają za zadanie zapewnić użytkownikom odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniu. Powietrze może być chłodzone lub ogrzewane w zależności od funkcji nastawionej na sterowniku urządzenia. Składają się one z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które połączone są ze sobą układem chłodniczym. Ten z kolei podlega ciągłym przemianom z postaci ciekłej na gazową i odwrotnie – powodując przepływ energii cieplnej z jednego źródła do drugiego. W pierwotnym trybie pracy klimatyzatora jakim jest chłodzenie, nasza jednostka wewnętrzna jest źródłem chłodu – natomiast jednostka zewnętrzna jest źródłem ciepła. Dzięki rewersji następuje odwrócenie obiegu chłodniczego, wówczas jednostka zewnętrzna staje się źródłem chłodu a wewnętrzna źródłem ciepła.
Popularne urządzenia klimatyzacyjne możemy podzielić ze względu na rodzaj zastosowanej instalacji oraz ze względu na typ jednostki wewnętrznej. Najprostsze i najbardziej rozpowszechnione są instalacje typu split – składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. W przypadku dwóch lub więcej liczby jednostek wewnętrznych i jednej jednostki zewnętrznej – to instalacja typu multi-split. Jeśli przyjrzymy się jednostkom wewnętrznym możemy zauważyć, że różnią się one budową i sposobem montażu.
Rynek oferuje nam konwencjonalne urządzenia ścienne, kasetonowe oraz kanałowe – te ostatnie przystosowane są do rozprowadzana ogrzewanego jak i schłodzonego powietrza do jednego lub kilku pomieszczeń jednocześnie. W tym rozwiązaniu, przy stosunkowo niewielkich kosztach inwestycyjnych – możemy wykonać kompletny system grzewczy w budownictwie mieszkalnym.
Klimatyzatory kanałowe do zastosowań domowych
Jednostki kanałowe montowane są w przestrzeni podstropowej, dzięki czemu są niewidoczne, a powietrze rozprowadzane jest równomiernie i wielopunktowo. Z racji, że nośnikiem ciepła jest ogrzane powietrze w ciągu kilku minut możemy podnieść temperaturę w pomieszczeniu do tej – jaka została zaprogramowana. Klimatyzator kanałowy utrzymuje ją również przy współpracy z termostatem pokojowym.
Każdy klimatyzator ma w standardzie zestaw filtrów, które oczyszczają powietrze z kurzu, alergenów etc. Dzięki ciągłej recyrkulacji, utrzymujemy zdrowy mikroklimat pomieszczeń, co również ma wpływ na komfort cieplny wśród domowników.

Należy jednak wiedzieć, że wydajność i skuteczność grzania klimatyzatorów jest uzależniona od warunków panujących na zewnątrz. Wraz z niższą temperaturą powietrza zewnętrznego, spada wydajność grzewcza klimatyzatora – jak i COP. Jednakże istnieją urządzenia, które utrzymują zadaną wydajność grzewczą nawet do -15 czy -20 st. C. w zależności od producenta.
Aby system grzewczy pracował w całym zakresie temperatur – instalację należy uzupełnić o szczytowe źródło ciepła, np. elektryczne grzejniki pokojowe lub jeśli izolacja podłogi na gruncie jest odpowiednia – maty lub kable elektryczne. Jednak skrajne temperatury nie utrzymują się zbyt długo, dlatego w okresie zimowym spokojnie możemy ogrzewać pomieszczenia za pomocą klimatyzacji.
Ogrzewanie klimatyzacją – wytyczne
Jeśli dążymy do uzyskania standardu energooszczędnego, warto zastanowić się nad rozwiązaniem grzewczym z wykorzystaniem pomp ciepła powietrze/powietrze – czyli wcześniej wspomniane klimatyzatory kanałowe. W tym wariancie ogrzewane powietrze z klimatyzatora kanałowego rozprowadzane jest za pomocą kanałów elastycznych antybakteryjnych – wysokiej jakości. Są to przewody izolowane wełną mineralną średnicy 125 mm lub 160 mm, prowadzone pod stropem lub w przestrzeni sufitu podwieszanego.
Jeśli nie przewidujemy sufitu podwieszanego – podstropowe prowadzenie może być zabudowane kątownikami gipsowo-kartonowymi lub półką sufitową. Do rozprowadzenia ciepłego powietrza wykorzystuje się też nawiewniki sufitowe.
Jednostka kanałowa, z racji, że wymaga dostępu do powietrza recyrkulacyjnego, nie może być zabudowana – dlatego warto ją zlokalizować w wydzielonym miejscu, np. w pomieszczeniu gospodarczym. Moc urządzenia grzewczego warto dobrać w oparciu o wykonane wczesnej projektowe obciążenie cieplne budynku. Potrzeby cieplne budynku uzależnione są od izolacji cieplnej, założonej temperatury w pomieszczeniach oraz dodatkowego wyposażenia instalacyjnego (dot. wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła).
Mając powyższe dane, możemy wybrać urządzenie pracujące w całym układzie temperatur zewnętrznych lub pracujące do tzw. punktu biwalentnego. W drugim rozwiązaniu uzupełniamy wariant grzewczy o pracujące równolegle dodatkowe źródło ciepła – grzejniki, maty czy kable elektryczne.
Koszt wariantu grzewczego z klimatyzatorem kanałowym jest ścisłe powiązany z wydajnością urządzenia grzewczego. W budynku może zostać zamontowany jeden centralny klimatyzator kanałowy lub dwa mniejsze – rozdzielenie pozwala na różnicowanie temperatury powietrza nawiewanego (cieplejsze w salonie, chłodniejsze w sypialniach).
System grzewczy z wykorzystaniem klimatyzatora kanałowego może być obiecującym rozwiązaniem grzewczym w budynkach mieszkalnych. Jeśli mamy do czynienia ze standardem energooszczędnych i pasywnym – również powinniśmy wziąć taki wariant pod uwagę – razem z wentylacją mechaniczną. Zdecydowanym plusem takiego rozwiązania jest brak konieczności wykonywania wodnego ogrzewania podłogowego oraz hydraulicznego rozdziału wodnego.
Jak każde rozwiązanie grzewcze, ma swoje wady. W tym wariancie należy wygospodarować dodatkową przestrzeń pod stropem np. w postaci sufitu podwieszanego. Klimatyzatory kanałowe pracują na powietrzu obiegowym, dlatego należy im zapewnić dopływ powietrza recyrkulacyjnego.
Z racji, że ten system nie ma nic wspólnego z centralnym ogrzewaniem – musimy w oddzielny sposób przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Możemy to zrobić poprzez wykorzystanie zasobnika pojemnościowego z wbudowaną pompą ciepła lub punktowych ogrzewaczy przepływowych.
Pamiętajmy również, że w okresie letnim odwracamy obieg – wówczas wykorzystujemy klimatyzator kanałowy do chłodzenia pomieszczeń.
Źródło: www.okieminzyniera.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.