Reklama
cleanpowerforall

Jak uzyskać dofinansowanie fotowoltaiki w 2021 roku?

Sytuacja na rynku fotowoltaiki jest dynamiczna. Dotyczy to również obszaru dofinansowań. Mając na względzie tę sytuację, FOTON Technik poprosił swojego eksperta, Marcina Adamka – Dyrektora Biura Finansowania i Dotacji w FOTON Technik, aby odpowiedział na najczęściej zadawane pytania w tym obszarze.

Marcin Adamek – Dyrektor Biura Finansowania i Dotacji w FOTON Technik
Marcin Adamek – Dyrektor Biura Finansowania i Dotacji w FOTON Technik [Źródło: fotontechnik.pl]

FOTON Technik: Czy w 2021 roku możemy spodziewać się kolejnej edycji programu „Mój Prąd”? Jeżeli tak, to na jakich warunkach? Warto zaznaczyć, że do końca 2020 roku, złożono 220 tysięcy wniosków, które będą procesowane jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy.

Marcin Adamek – Dyrektor Biura Finansowania i Dotacji: Zgodnie z informacjami ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, planowane jest uruchomienie kolejnego naboru w połowie roku 2021. Obecnie trwają prace przygotowawcze i koncepcyjne nad nową odsłoną programu „Mój Prąd”, w tym uwzględniana jest możliwość rozszerzenia zakresu rzeczowego programu. Rozważane jest dofinansowanie do punktów ładowania, inteligentnych systemów zarządzania energią w domu czy magazynów ciepła/chłodu. Bardziej szczegółowe informacje NFOŚiGW będzie przekazywać w kolejnych komunikatach.

F.T.: Kolejne ułatwienie dla osób, które decydują się na instalację fotowoltaiczną to ulga termomodernizacyjna, która jest dostępna od 2019 roku. Kto może zostać jej beneficjentem oraz jaką kwotę można odliczyć od podatku?

M.A.: Ulga termomodernizacyjna dotyczy podatników rozliczających się za pomocą PIT 37, PIT 36 i PIT 28. W rozliczeniu można uwzględnić termomodernizację oddanego do użytku jednorodzinnego budynku mieszkalnego, w tym instalację fotowoltaiczną czy zakup pompy ciepła. Maksymalna kwota ulgi wynosi 53 tys. złotych w ramach poniesionych kosztów. Może je rozliczyć Właściciel lub Małżonek Właściciela nieruchomości.

F.T.: Program „Czyste Powietrze” to największy w Polsce system dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Funkcjonowanie programu zaplanowano na lata 2018–2027, a na jego realizację przewidziano kwotę 103 mld złotych. Jakie warunki należy spełnić i ile można zaoszczędzić?

M.A.: Aby spełnić kryteria programu „Czyste Powietrze”, modernizacja musi dotyczyć oddanego do użytku jednorodzinnego budynku mieszkalnego, a roczny dochód Wnioskodawcy nie może przekraczać kwoty 100 tys. złotych. W przypadku, gdy inwestycja zakłada wymianę źródła ciepła, konieczne jest zlikwidowanie nieefektywnego pieca na paliwo stałe. W zależności od poziomu dofinansowania można liczyć na wsparcie:

  • do 10 tys. złotych – na samą termomodernizację bez wymiany pieca,
  • do 25 tys. złotych – na wymianę pieca i termomodernizację,
  • do 30 tys. złotych na wymianę pieca, montaż instalacji fotowoltaicznej i termomodernizację budynku.

F.T.: Poszczególne regiony także posiadają własne programy, które pozwalają na pozyskanie dotacji bądź preferencyjnych kredytów na inwestycje w odnawialne źródła energii. Jednym z przykładów jest dotacja warszawska. Na jakie kwoty mogą liczyć mieszkańcy stolicy, którzy rozważają inwestycję w fotowoltaikę w 2021 roku?

M.A.: Mieszkańcy Warszawy mogą liczyć na wsparcie do instalacji fotowoltaicznej na poziomie 1500 złotych/kW. Maksymalna kwota, którą może otrzymać Beneficjent, wynosi 15 tys. złotych. Warto zaznaczyć, że nabór wniosków trwa do końca marca 2021 roku.

Zarówno program „Mój Prąd” (w dotychczasowej wersji) oraz program „Czyste Powietrze”, umożliwiają jednoczesne ubieganie się o ulgę termomodernizacyjną, a do jej wyliczenia w takim wypadku należy przyjąć wartość inwestycji pomniejszoną o uzyskane wsparcie z NFOŚiGW.

F.T.: Program Agroenergia zakłada dofinansowania na fotowoltaikę dla rolników. Założeniem jest zmniejszenie zanieczyszczeń powodowanych przez działalność rolniczą oraz zwiększenie udziału OZE w produkcji energii. Czy w tym roku planowany jest nabór w ramach tego programu?

M.A.: Tak, NFOŚiGW w harmonogramie na rok 2021 uwzględnił również program Agroenergia. Obecnie przygotowywany jest zakres rzeczowy oraz regulamin programu. W ubiegłym roku zakładano dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych o mocy w przedziale 10-50 kW. Obecnie nie wskazano czy wartości te pozostaną czy ulegną zmianie.

F.T. Również firmy mogą zaoszczędzić na inwestycji w instalację fotowoltaiczną. W tym celu powstał program Energia Plus, który ma za zadanie zminimalizować negatywny wpływ przedsiębiorstw na środowisko naturalne i poprawić jakość powietrza. Jak w praktyce wygląda pozyskanie dofinansowania w tym obszarze?

M.A.: Program ma na celu zwiększenie efektu ekologicznego przedsiębiorstw i premiuje inwestycje, które zmniejszają jego zużycie energii na poziomie ≥ 15%. Dodatkowo w ramach programu można wymienić źródło pozyskiwania energii. Dla inwestycji związanych z fotowoltaiką, formą wsparcia jest pożyczka na preferencyjnych warunkach do 85% kosztów, z możliwym częściowym umorzeniem. Aby uzyskać dofinansowanie, niezbędne jest złożenie wniosku z wymaganymi załącznikami oraz przeprowadzenie audytu. Samą inwestycję można rozpocząć przed złożeniem wniosku, natomiast jej realizacja nie może być do tego momentu zakończona.

F.T.: Wskazane programy mają określone wymogi i dokumentację do przygotowania. Czy FOTON Technik udziela wsparcia również na etapie pozyskiwania finansowania?

M.A.: Jako Firma staramy się obsługiwać kompleksowo każdego Klienta. Nie tylko w sferze doboru i montażu instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła, ale również doradzamy w kwestii uzyskania wsparcia z dotacji oraz przygotowania kompletnej dokumentacji do jej otrzymania. Dotyczy to zarówno programów dla osób prywatnych, jak i dla firm, na przykład dotacji zwrotnej do farm, której nabór rozpocznie się pod koniec marca i pozwoli na składanie wniosków do inwestycji powyżej 2 MW.

F.T.: Wiele osób zastanawia się nad opcją łączenia poszczególnych programów i ulg. W takim razie czy jest to możliwe? Jeżeli tak, to w jakim zakresie?

M.A.: Podstawą umożliwiającą łączenie dotacji są warunki wskazane w regulaminie poszczególnych programów. W zależności od nich, niektóre dotacje można ze sobą łączyć, co znacznie przyspiesza zwrot kosztów inwestycji. Zarówno program „Mój Prąd” (w dotychczasowej wersji) oraz program „Czyste Powietrze”, umożliwiają jednoczesne ubieganie się o ulgę termomodernizacyjną, a do jej wyliczenia w takim wypadku należy przyjąć wartość inwestycji pomniejszoną o uzyskane wsparcie z NFOŚiGW.

***

Marcin Adamek – Dyrektor Biura Finansowania i Dotacji w FOTON Technik.
Z wykształcenia ekonomista oraz absolwent studiów MBA. Od ponad 20 lat zajmuje się obszarem finansowania sprzedaży, przygotowując rozwiązania oraz wspierając sprzedaż w zakresie produktów finansowych oraz ubezpieczeniowych. W FOTON Technik odpowiada za obszar finansowania Klientów indywidualnych i biznesowych oraz programy dotacyjne.

Źródło: fotontechnik.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz