Reklama
bosch-homecomfort

Zrównoważony rozwój dla środowiska – konsekwentna strategia czy “pr”owy slogan – międzynarodowy szczyt klimatyczny Togetair 2022

Ekologiczne technologie, proekologiczne działania… Część działań biznesu rodzi jednak oskarżenia o greenwashing. Wielu akcjom zarzuca się, że nie mając na celu poprawy stanu naszego środowiska, ale jedynie poprawę wizerunku firmy czy korporacji. Jak biznes może współpracować Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty podczas trzeciego dnia Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.

Zrównoważony rozwój dla środowiska - konsekwentna strategia czy "pr"owy slogan - międzynarodowy szczyt klimatyczny Togetair 2022 [źródło: togetair.eu]
Zrównoważony rozwój dla środowiska - konsekwentna strategia czy "pr"owy slogan - międzynarodowy szczyt klimatyczny Togetair 2022 [źródło: togetair.eu]

Udział w debacie wzięli:

  • Małgorzata Golińska, Wiceminister, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Jan Tabor, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej, Lasy Państwowe
  • Anna Borys, Dyrektor d/s korporacyjnych, McDonald’s Polska
  • Ewa Janczukowicz-Cichosz, Ekspertka ds. Zrównoważonego Rozwoju, LPP
  • Rafał Rudziński, Prezes, BOSCH
  • Magdalena Brzezińska,Dyrektor ds. Korporacyjnych, Grupa Żywiec
  • prof. Agata Dziewulska, Profesor, Uniwersytet Warszawski
  • Debatę moderowała: Dominika Tarczyńska, Polast News

PRZESŁANIE NA DZIEŃ ZIEMI

Najważniejsze przesłanie jest takie, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za środowisko, w którym żyjemy. Wszyscy możemy skutecznie chronić przyrodę i nie dzieje się to tylko i wyłącznie w Parkach Narodowych, Rezerwatach, użytkach ekologicznych, ale może być tematem, który towarzyszy nam na co dzień bez względu czym i gdzie się zajmujemy. Myślę, że to jest właśnie też element zrównoważonego rozwoju, gdzie pewne kwestie, które towarzyszą przedsiębiorstwom, instytucjom stawiającym na rozwój, muszą wiązać się z poszanowaniem środowiska naturalnego. I dążyć do tego, by człowiek jak mniej negatywnie wpływał na środowisko. Szanując je dziś, ale mając świadomość, że zostawiamy je przyszłym pokoleniom – powiedziała Małgorzata Golińska o przesłanie na Dzień Ziemi podczas debaty.

Weź z przyrody tyle, ile Ci trzeba, ale nie więcej. I ta zasada rozważnego korzystania jest bardzo ważna. Nie powinniśmy czuć się winni, że korzystamy z przyrody. Jesteśmy elementem przyrody. Chodzi o to, by korzystać z niej mądrze, w sposób zrównoważony. (…) Spotykamy się często z negatywnymi zachowaniami. Przede wszystkim rzucaniem śmieci w lesie, czy dowożenie śmieci na parkingi leśne i wyrzucanie całych bagażników. Radziłbym Państwu, ludziom korzystającym z lasu odpowiednie zachowywanie. Nie powinniśmy krzyczeć, nawoływać się, hałasować. Nie jesteśmy sami w tym lesie. Jesteśmy razem ze zwierzętami. Nie powinniśmy czuć się winni, że tam przebywamy (…) Oddziałujemy na przyrodę, a przyroda na nas – odpowiedział Jan Tabor zapytany o to, jak społeczeństwo dba o porządek i czystość w Parkach Narodowych.

ZIELONA TRANSFORMACJA CZY GREENWASHING

Dla nas takie trzy najważniejsze tematy, w których możemy rzeczywiście coś zrobić. W których mamy dużą skalę i możemy wdrażać realne zmiany, są to opakowania i przetwarzanie tych opakowań. Przetwarzamy wszystkie nasze opakowania na ręczniki papierowe i one w tej formie wracają do restauracji. Drugi ważny dla nas wątek to są nasze restauracje i ich emisyjność, czyli obniżanie emisyjności naszej działalności. Trzeci jest związany jest z żywnością. To znaczy z produkcją żywności w zrównoważony sposób. Jesteśmy firmą gastronomiczną, opartą na jedzeniu, a więc ta produkcja zrównoważona jest dla nas niezwykle ważna. Mamy jeszcze jeden obszar, o którym mówi się dosyć mało. To są nasi konsumenci. To, jaki wpływ my mamy komunikując i proponując pewne doświadczenie w naszej restauracji, mamy na świadomość naszych konsumentów – odpowiedziała Anna Borys, Dyrektor d/s korporacyjnych, McDonald’s Polska, zapytanba czy McDonald’s działa na rzecz środowiska, czy stosuje greenwashing.

 

UBRANIA Z RECYKLINGU

O to, jak zapewnić tanią, ale mającą mniejszy wpływ na środowisko modę, została zapytana Ewa Janczukowicz-Cichosz, Ekspertka ds. Zrównoważonego Rozwoju, LPP. Stwierdziła, że długo w branży odzieżowej każda firma działała po swojemu, a od niedawna wszystkie obowiązuje te same prawo. W kwestii tego, jak LPP działa na rzecz środowiska.

Nasi klienci, we wszystkich naszych pięciu markach, mogą wybrać spośród odzieży, która jest w sklepie te z metką EcoAware. Czyli takie, które są wyprodukowane w sposób bardziej zrównoważony. Nasz projekt EcoAware Production włącza naszych dostawców do programów zrównoważonych, żeby lepiej korzystać z zasobów naturalnych, żeby wykorzystywać mniej energii i zasobów wodnych do produkcji. Jest to również odzież wykonana z bardziej przyjaznych materiałów np. bawełny organicznej, poliestru z recyklingu albo różne rodzaje włókien wykonanych z pulpy drzewnej. 70% fabryk LPP w Pakistanie i Bangladeszu już jest w programie prośrodowiskowym, a wszystkie mają być nim objęte do 2025 roku. Zamiast zwracać uwagę na obecną modę na second-hand, firma inwestuje w technologie recyklingu ubrań – odpowiedziała Ewa Janczukowicz-Cichosz.

ZIELONE AGD

O zjawisko postarzania produktów, skracanie działalności sprzętów AGD został zapytany Rafał Rudziński, Prezes, BOSCH. Zwrócił uwagę na to, że zmienił się stosunek cen sprzętu do wynagrodzenia, jak również normy ekologiczne. Współczesna lodówka pobiera mniej energii niż żarówka, dlatego wymiana na nią sprzętu dwudziestoletniego jest wskazana.

Bosch jest dobrym przykładem. W 2020 firma, która ma 400 lokalizacji produkcyjnych na świecie jest neutralna jeśli idzie o emisję CO2. Sami sobie to założyliśmy jako strategiczny plan od kilku lat forsowany. W 2019 roku kampania została ogłoszona, a w 2020 zrobiona. Żeby nie być gołosłownym, że to tylko PR, poddaliśmy się niezależnemu audytowi zewnętrznemu jak wiele przedsiębiorstw. I to może jest krok, do którego należy namawiać wszystkich. Sprawdzajmy! Jako konsument to możemy zrobić, mówmy sprawdzam. Kupujmy świadomie.
Dodał, że podobnie jak w branży odzieżowej, branża AGD ma również szerokie perspektywy recyclingu urządzeń. Firmy nie działają jednak w próżni, potrzebne są tu też odpowiednie decyzje świadomych konsumentów –  podsumował Rafał Rudziński, Prezes, BOSCH.

PLATFORMA ZIELONEGO DIALOGU

O Platformę Zielonego Dialogu została zapytana prof. Agata Dziewulska, Uniwersytet Warszawski. Odpowiedziała, że wzięła się z potrzeby edukacji i potrzeb komunikacji ze społeczeństwem, które potrzebuje drogowskazów w kwestiach środowiskowych. Świat akademicki może w jej ocenie moderować pomiędzy biznesem, administracją i społeczeństwem.

Powołaliśmy Platformę Zielonego Dialogu jako przestrzeń rozmowy, przestrzeń do prowadzenia badań, ale także do edukacji (…) Chcemy komunikować efekty badań Uniwersytetu tak, aby były dostępne ludziom. Dostępne jeżeli idzie o wyniki, bo nie zawsze są one publicznie dostępne, jak i o formę. Podawać je w taki sposób, by ludzie widzieli na czym polega Uniwersytet i żeby był pomost pomiędzy badaczami zamkniętymi w swoich małych dziedzinach, a społeczeństwem, żeby pokazać w jaki sposób te procesy, które my badamy, to procesy, które dotyczą każdego z nas codziennie. W przedszkolu, w szkole, w liceum, w pracy, jak jadę na rowerze, a także jak odkręcam kran z wodą –
W dalszej części debaty, uczestnicy zastanawiali się nad perspektywami współdziałania między dużym biznesem, a administracją i społecznymi inicjatywami. Rozważano także kwestię umiędzynarodowienia zasad obowiązujących przedsiębiorstwa, tak by działania na rzecz klimatu miały skalę globalną, bez krajów które ignorują politykę na rzecz środowiska – odpowiedziała prof. Agata Dziewulska, Uniwersytet Warszawski.

MIĘDZYNARODOWY SZCZYT TOGETAIR 2022

Szczyt Klimatyczny odbywa się w dniach 20-21-22 kwietnia, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (BUW), ul. Dobra 56/66 w Warszawie, a także w dostępnej dla wszystkich w Polsce i Europie przestrzeni online.

Wydarzenie, realizowane w formule hybrydowej i transmitowane telewizyjnego studia, oglądać można bezpłatnie i bez rejestracji na głównych stronach najważniejszych polskich portali internetowych togetair.eu/partnerzy, a także na polskich i belgijskich platformach Linkedin i Twitter – tak, aby nasz głos był słyszany w Europie.

źródło: togetair.eu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz