Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Zasady doboru mocy instalacji PV

Rozważając zakup instalacji fotowoltaicznej inwestor zazwyczaj staje przed pytaniem - jak dobrać właściwą moc instalacji fotowoltaicznej do własnych potrzeb i istniejących warunków?

Zasady doboru instalacji PV
Zasady doboru instalacji PV [Źródło: atnenergy.pl]

Przed podjęciem decyzji o instalacji fotowoltaiki należy odpowiedzieć na następujące zagadnienia:

 • jaka moc instalacji będzie optymalna,
 • jak dobrać moc instalacji,
 • jakie komponenty wybrać,
 • kiedy instalacja się zwróci,
 • jakiej firmie powierzyć montaż,
 • czy montować na dachu, czy może jednak na gruncie?

Jak właściwie dobrać moc instalacji PV do własnych potrzeb?

Najlepiej w taki sposób, aby nie była za mała. Wtedy będziemy musieli dokupić energię. Warto, żeby nie była za duża, bo po roku nadmiar bezpowrotnie zostanie w sieci. Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy pokrótce przeanalizować kilka ważnych elementów.

Ile energii zużywamy w ciągu roku?

Moc instalacji powinna zostać dobrana do rocznego zużycia energii elektrycznej. Od tego parametru będzie zależeć wielkość instalacji oraz okres jej zwrotu. W tym celu możemy posłużyć się rachunkami za prąd – najlepiej biorąc pod uwagę cały poprzedni rok. Na tym etapie powinniśmy również zastanowić się, czy planujemy w niedalekiej przyszłości zwiększyć zużycie energetyczne. Czy np. mamy w planach założenie klimatyzatora, zakup dodatkowego sprzętu AGD, albo zmianę ogrzewania na elektryczne np. na pompę ciepła.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku nowych domów. Tutaj należy zliczyć wszystkie urządzenia elektryczne, z których będziemy chcieli korzystać oraz liczbę osób w gospodarstwie domowym.

Mając wszystkie powyższe dane i określone zapotrzebowanie, możemy przystąpić do analizy. Warto przeanalizować położenie budynku względem południa, kąta nachylenia dachu, ewentualnego zacienienia, czy wielkości dachu albo gruntu.

Przyjmuje się, że w naszej szerokości geograficznej kąt nachylenia modułów do powierzchni terenu to:

 • na południu Polski – 20-30 stopni,
 • na północy 25-35,
 • przy montażach na dachach płaskich często stosuje się niższe kąty 10-15. To ze względu na ograniczenia powierzchni dachowych, czy kwestie bezpieczeństwa przed podmuchem silnego wiatru.

Najważniejsze jest jednak skierowanie modułów w kierunku południa i ewentualne odchylenia od południa. W przypadku kierunku wschód-zachód będziemy musieli wykonać instalację odpowiednio większą.

Zacienienie jest też czynnikiem obniżającym produkcję energii. Z tego też względu, ważne jest oszacowanie i wykrycie jego miejsca i zastosowanie odpowiedniego rozwiązania technicznego lub jego ominięcie.

Kolejny etap to wybór i dopasowanie odpowiednich komponentów oraz właściwych parametrów falownika i modułów fotowoltaicznych.

Instalacja fotowoltaiczna prawidłowo dobrana powinna wyprodukować rocznie tyle energii, aby pokryć roczne zapotrzebowanie budynku.

Reasumując instalacja fotowoltaiczna poprawnie dobrana powinna wyprodukować rocznie tyle energii aby pokryć roczne zapotrzebowanie budynku na prąd. Powinno ono być powiększone o straty z tytułu magazynowania energii w sieci:

 • dla instalacji do 10 kWp – odzyskujemy 80% oddanej do sieci energii,
 • dla instalacji powyżej 10kwp – 70%, straty w wyniku zużywania się modułów i falownika, strat z tytułu usytuowania samej instalacji w zależności od kąta nachylenia do powierzchni terenu oraz odchylenia od południa, czy ewentualnych zacienień.

Jeżeli jednak chcemy mieć 100% pewności, że prawidłowo dokonamy wszystkich analiz przy określeniu mocy, najlepiej skontaktować się z profesjonalistą.

Źródło: atnenergy.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz