.
Reklama
https://powermeetings.eu/kongres-pelletu/
.

Wpływ OZE na pracę sieci energetycznej — pilotażowym projekcie rozpoczyna Enea Operator

Enea Operator chce sprawdzić oddziaływanie rosnącej liczby rozproszonych źródeł energii na rozpływy oraz parametry jakościowe w sieci dystrybucyjnej.

Wpływ OZE na pracę sieci energetycznej — pilotażowym projekcie rozpoczyna Enea Operator [źródło: energa-operator.pl]
Wpływ OZE na pracę sieci energetycznej — pilotażowym projekcie rozpoczyna Enea Operator [źródło: energa-operator.pl]

Spółka chce uruchomić projekt pilotażowy w tym zakresie. Ma on polegać na monitoringu sieci niskiego napięcia oraz szczegółowej analizie jej obciążenia. Enei Operator planuje w tym projekcie zastosować m.in. bezinwazyjne, samozasilające sensory prądowe oraz analizatory napięciowe. Program ma się rozpocząć w pod koniec tego kwartału, koniec pilotażu planowany jest na początek następnego roku.

Reklama
oknonet.pl

Coraz liczniejsze źródła OZE nie pozostają bez znaczenia dla funkcjonowania w sieciach dystrybucyjnych. Tym bardziej że źródła OZE uzależnione są od działania dynamicznie zmieniających się zjawiskach pogodowych, co nie pozostaje bez wpływu na pracę sieci. Wraz z przyłączaniem kolejnych źródeł fotowoltaicznych i wiatrowych, wzrasta znaczenie szczegółowego monitorowania rozpływów oraz parametrów jakości energii elektrycznej w głębi sieci. Powyższe czynniki zadecydowały o tym, iż Eena realizuje program „Nowy wgląd w sieć niskiego napięcia dla operatorów dystrybucyjnych przy wykorzystaniu Platformy Monitorowania Centrica Business Solutions”, w którym partnerem spółki jest firma Innpact.

 

Projekt posłuży weryfikacji i kontroli parametrów ważnych z punktu widzenia optymalizacji pracy sieci i jakości dostarczanej energii. Pozwoli to m.in. na sprawdzenie wahania napięć na końcach linii, a także bilansowana 3-fazowego na ciągach liniowych odchodzących od transformatorów. Projekt zakłada również monitorowanie wybranych mikro generacji w celu zweryfikowania pracy inwerterów w sytuacjach nadprodukcji energii z OZE — informuje ENEA Operator.

 

Przeprowadzenie badań w tym zakresie będzie możliwe dzięki urządzeniom do monitorowania sieci niskiego napięcia za pomocą bezprzewodowych sensorów prądowych oraz analizatora napięciowego. Urządzenia charakteryzują się niewielkimi rozmiarami oraz prostotą montażu. Komunikując się ze sobą, będą wysyłać dane pomiarowe do chmury, z której pracownicy Enei Operator będą mieli na bieżąco wgląd w parametry pracy sieci – tłumaczy Grzegorz Marciniak, dyrektor Departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową Enei Operator.

 

Uruchomiony pilotaż przewiduje umieszczenie urządzeń na dwóch wybranych stacjach transformujących średnie napięcie na niskie, posiadających ciągi liniowe, do których przyłączone są mikroinstalacje fotowoltaiczne. Efektem pracy tych urządzeń będzie zebranie danych w pełnym roku kalendarzowym. Wytypowane stacje charakteryzują się bardzo specyficznymi warunkami pracy, takimi jak duża energia przepływająca ze strony niskiego napięcia na średnie oraz niestabilność napięcia w punkcie bilansowym. Pilotaż, który rozpocznie się wiosną, ma także wskazać i pomóc w oszacowaniu możliwych oszczędności, które związane są z zastosowaniem technologii Panoramic Power Centrica na wybranych stacjach transformatorowych i ocenie przydatności tego rozwiązania w skali całej Enei Operator — informuje o swoich planach Eena.

 

Istotnym czynnikiem skutecznej realizacji projektów innowacyjnych jest dokonywanie rzetelnych ocen w zakresie dojrzałości technologii, perspektyw ich rozwoju, korzyści i kosztów oraz czynników ryzyka. Taką ocenę, czyli wskazującą racjonalne gospodarowanie środkami finansowymi i czasem, umożliwiają prowadzone projekty pilotażowe – podkreśla Przemysław Starzyński, kierownik Biura Inicjatyw Innowacyjnych Enei Operator.

źródło: www.operator.enea.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz