Reklama
http://www.multitherma.com/

Technologia Shingled w fotowoltaice

Jedna z najnowocześniejszych technologii produkcji ogniw - na czym polega?

Technologia Shingled w fotowoltaice
Technologia Shingled w fotowoltaice [Źródło: solgen.pl]

Producenci fotowoltaiki inwestują w coraz nowocześniejsze rozwiązania, chcąc sprostać oczekiwaniom inwestorów i nadążyć za zmianami podyktowanymi rozwojem rynku. Jedną z najnowszych technologii jest Shingled. Na czym polega jej innowacyjność?

Technologia Shingled opiera się na układaniu ogniw “na zakładkę” – tak jak gontu. Jak w praktyce działa taki moduł? Klasyczne ogniwa zostają pocięte laserowo na 5 lub 6 pasków, następnie paski ułożone zostają warstwami i sklejone ze sobą przy pomocy specjalnego kleju. Paski nieznacznie nachodzą na siebie a ich łączenie ukryte jest pod pojedynczym szynowodem. Dzięki takiemu połączeniu szynowody zbiorcze nie mają wpływu na zacienienie ogniw, czyli realnie zwiększa się oświetlana powierzchnia – aktywny obszar modułu, a także rośnie jego wydajność.

Technologia Shingled nie tylko przyczynia się do zwiększenia oświetlanej powierzchni ogniw. Równoległe połączenie długich ogniw przekłada się na niezależną pracę komórek, dzięki czemu ewentualne zacienienia mają mniejszy wpływ na działanie całej instalacji.

Korzyści dla użytkownika:

  • do 15% więcej generowanej mocy,
  • wysoka sprawność – nawet do 20,2%,
  • lepsza wydajność przy zacienieniu instalacji,
  • estetyczny wygląd modułów,
  • mniejsze nakłady produkcyjne,
  • mniejsze ryzyko występowania hot spotów

Źródło: solgen.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz