Reklama
konferencjaeuropower.pl

Rodzaje centralnego ogrzewania – górne źródło do pompy ciepła

Na jaki system centralnego ogrzewania zdecydować się planując zakup pompy ciepła? Czym kierować się przy wyborze sposobu ogrzewania domu?

Wybór górnego źródła do pompy ciepła
Wybór górnego źródła do pompy ciepła [Źródło: vikersonn.eu]

Górne źródło to instalacja grzewcza która rozprowadza ciepło w budynku. Pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym, stąd też najlepiej współpracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Sprawność pompy ciepła zależy od różnicy temperatur dolnego i górnego źródła. Oznacza to, że im niższa temperatura zasilania górnego źródła, tym efektywność pompy ciepła jest większa i zmniejszają się koszty ogrzewania.

Najczęściej stosowane systemy centralnego ogrzewania we współpracy z pompą ciepła to:

 • ogrzewanie płaszczyznowe (ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne),
 • klimakonwektory,
 • grzejniki niskotemperaturowe.

Ogrzewanie płaszczyznowe

Ogrzewanie płaszczyznowe to system centralnego ogrzewania, w którym wykorzystuje się bardzo duże powierzchnie grzewcze o niskich temperaturach. Charakteryzuje się ono niższą temperaturą czynnika grzewczego oraz możliwością obniżenia temperatury w pomieszczeniu przy zachowaniu optymalnego komfortu cieplnego. Najczęściej stosowane systemy płaszczyznowe to ogrzewanie podłogowe oraz ścienne.

Zalety:

 • energia cieplna oddawana jest głównie przez promieniowanie, konwekcja występuje w niewielkim stopniu,
 • niskie koszty eksploatacyjne ze względu na niską temperaturę zasilania,
 • wysoka trwałość,
 • energooszczędność,
 • nie zajmuje miejsca i pozwala na dowolną aranżację pomieszczeń,
 • optymalny  rozkład temperatur w pomieszczeniu,
 • ciepło jest równomiernie oddawane przez całą płaszczyznę grzejną,
 • ruch powietrza jest minimalny, dzięki czemu kurz nie unosi się i jest go mniej,
 • brak zjawiska wysuszania powietrza oraz jego niekorzystnej jonizacji,
 • możliwość chłodzenia przy ogrzewaniu ściennym,
 • ma bardzo wysoką zdolność akumulacji ciepła co sprawia, że nawet kilkunastogodzinna przerwa w ogrzewaniu nie daje odczuwalnych zmian w utrzymaniu temperatury w pomieszczeniu.

Klimakonwektory

Innym typem rozwiązania jest zastosowanie do ogrzewania domu klimakonwektorów. Klimakonwektor służy do utrzymywania zadanej temperatury w pomieszczeniu. Czynnikiem chłodniczym/grzewczym jest w nim woda. Klimakonwektory są dobrym rozwiązaniem dla ogrzewania we współpracy z pompą ciepła. Urządzenie w lecie chłodzi, a zimą grzeje pomieszczenia. Możliwość zabudowy oraz dowolności montażu też ma znaczenie.

Niestety to rozwiązanie ma pewne minusy. W klimakonwektorach podczas ogrzewania lub chłodzenia konieczna jest praca wentylatora. Chociaż pojawia się na rynku coraz więcej produktów, które charakteryzują się bardzo cichą pracą, to jednak klimakonwektory generują nieznaczny hałas w porównaniu do innych systemów ogrzewania.

Grzejniki

Grzejniki mogą również współpracować z pompą ciepła. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność znacznego przewymiarowania grzejników, często kilkakrotnie, tak by były one w stanie oddać wymaganą moc grzewczą przy temperaturach zasilania rzędu 35-45° C, przy których sprawność pompy ciepła jest największa. Jest to zatem rozwiązanie mniej optymalne finansowo. Co więcej, grzejników nie można wykorzystać w celu chłodzenia pomieszczeń, natomiast opcja taka istnieje w ogrzewaniu ściennym czym klimakonwektorach.

Źródło: vikersonn.eu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz