Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Pompa ciepła powietrze-woda a tradycyjne sposoby grzania

Budując dom lub poddając go modernizacji istotnym elementem jest dobór źródła ciepła, które ma za zadanie utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, było ciche i bezpieczne a także jak najbardziej bezobsługowe.

Pompa ciepła powietrze-woda a tradycyjne sposoby grzania
Pompa ciepła powietrze-woda a tradycyjne sposoby grzania [Źródło: kaisai.pl]

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, jednak przepisy i zmieniająca się polityka energetyczna Unii Europejskiej, coraz częściej wskazują na wybór urządzeń produkujących czystą energię”.

Pompy ciepła – zalety

Podstawowym komfortem użytkowania pompy ciepła jest wygoda obsługi – automatyzacja pozwala zaoszczędzić czas. W tym aspekcie nastąpił już znaczny postęp technologiczny i skończyły się czasy „odpalania pieca na zimę”. Nie udało się jednak wyeliminować tej kwestii we wszystkich typach urządzeń, a tam gdzie się to udało, nastąpił wzrost ich kosztów. Rozwiązania technologiczne stosowane w pompach ciepła pozwalają na maksymalizację komfortu przy zachowaniu rozsądnych cen. Dodatkowo poza okresową kontrolą stanu zabrudzenia jednostki zewnętrznej nie wymagają praktycznie żadnej uwagi ze strony użytkownika.

Wiele osób, które ogrzewają dom tradycyjnym kotłem, niesłusznie obawia się inwestycji w nowoczesne źródło ciepła, sądząc, że powietrzna pompa ciepła nie będzie w stanie ogrzać ich domu. Niezależnie czy dom ma 100 czy 250 m2, jesteśmy w stanie zastąpić każdy kocioł pompą ciepła. Oczywiście podstawowym zadaniem jest oszacowanie zapotrzebowania budynku na ciepło, a następnie wybór odpowiedniej mocy grzewczej urządzenia. Niezależnie czy dom ogrzewany był za pomocą grzejników czy ogrzewania podłogowego, pompa ciepła zapewni nam komfort cieplny. W przypadku grzejników należy sprawdzić, jaka jest najwyższa wymagana temperatura systemu grzewczego. Bardzo często w budynkach zbudowanych kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu wystarczy już 50˚C w systemie grzewczym przy – 20˚C na zewnątrz, aby w domu była zachowana komfortowa temperatura. Niekiedy w starszym budownictwie sugerowana będzie wymiana grzejników na większe – ten jednorazowy wydatek pozwoli zarówno poprawić komfort temperaturowy w pomieszczeniach, jak i zmniejszyć koszty systemu grzewczego, co przełoży się na oszczędność.

Pompy ciepła są w stanie zapewnić również komfort cieplny zimą, jak i latem. Interesującą kwestią w ich eksploatacji jest bowiem funkcja chłodzenia – niedostępna w tradycyjnych systemach grzewczych. Co więcej, jeżeli dotychczas opał był składowany w domu – dzięki zastosowaniu pompy ciepła – zyskujemy dodatkowe pomieszczenie, co jest często pomijanym atutem pompy ciepła.

Pompa ciepła – dlaczego warto?

Dodatkowym atutem pomp ciepła jest fakt, że możemy praktycznie wyeliminować koszt jej eksploatacji dzięki wykorzystaniu coraz popularniejszych paneli fotowoltaicznych. Ze względu na to, że pompa ciepła do swojej pracy potrzebuje wyłącznie energii elektrycznej oraz energii cieplnej zgromadzonej w powietrzu, nie wymaga ona żadnego dodatkowego paliwa. Wpisuje się tym samym w nowoczesny trend „zielonej energii” i pozwala znacząco ograniczyć wydatki. Powietrzne pompy ciepła nie wymagają również drogich odwiertów, a zakup powietrznej pompy ciepła niejednokrotnie może być tańszy nawet o 50% w stosunku do pompy gruntowej.

Jeżeli jesteśmy na etapie budowy domu i wyboru źródła ciepła, miejmy na uwadze, że pompa ciepła nie wymaga budowania komina dymowego, a pomieszczenie techniczne powinno jedynie zmieścić niewielką jednostkę wewnętrzną oraz zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Brak dodatkowej infrastruktury oraz małe wymiary pomieszczenia sprawiają, że na etapie inwestycji powietrzna pompa ciepła jest znacznie tańsza w zakupie niż inne źródła ciepła. Stosowany współcześnie przyjemny dla oka wygląd pomp ciepła pozwala uniknąć potrzeby ich ukrywania i umożliwia montaż także w innych pomieszczeniach użytkowych.

Nowoczesne pompy ciepła mają nie tylko podstawowe funkcje grzania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej. Funkcja kalendarza, za pomocą którego możemy zmieniać temperaturę w budynku i w zbiorniku c.w.u., funkcja szybkiego podgrzania ciepłej wody użytkowej czy funkcja wakacyjna, dzięki której urządzenie w okresie zimowym obniży temperaturę w domu, znacznie zmniejszając zapotrzebowanie na ciepło budynku – to wszystko wpływa na komfort i ekonomię użytkowania.

Pompy ciepła są rozwiązaniem komfortowym i ekonomicznym w użytkowaniu. Nowoczesna technologia pozwala dostosować ich pracę do potrzeb użytkownika, jeśli natomiast dodatkowo połączymy pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, koszt ogrzewania budynku redukujemy praktycznie do zera – co jest istotnym argumentem w aspekcie rządowych dofinansowań na obydwa rozwiązania.

Pompa ciepła nie emituje żadnych substancji toksycznych do atmosfery, co znacząco wpływa na ochronę środowiska, a także zdrowie i poprawę jakości powietrza. Jej użytkowanie nie wymaga też montowania dodatkowych czujników ulatniania się gazu czy czadu. Dodatkowo, pompa ciepła jako jedyne urządzenie grzewcze ma również funkcję chłodzenia, co czyni ją jedynym urządzeniem wykorzystywanym do regulacji temperatury przez cały rok.

Źródło: kaisai.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz