Reklama
konferencjaeuropower.pl

Polenergia wygrała aukcje dla farm wiatrowych i fotowoltaicznych

15-letnie wsparcie otrzyma Farma Wiatrowa Piekło o mocy 13 MW oraz trzy projekty zakładające budowę 29 instalacji PV o łącznej mocy 29 MW. Tym samym Polenergia konsekwentnie realizuje plany rozwojowe opisane w strategii Grupy, sukcesywnie zwiększając moc zainstalowaną w segmencie lądowych farm wiatrowych oraz fotowoltaiki.

Rekord zapotrzebowania na moc latem
Rekord zapotrzebowania na moc latem [Źródło: polenergia.pl]

Farma Wiatrowa Piekło o mocy 13 MW zlokalizowana będzie na terenie gmin Międzychód i Kwilcz i składać się będzie z maksymalnie 6 turbin, a jej roczna produkcja energii elektrycznej wynosić będzie ok. 40 GWh, odpowiadając tym samym rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 20 tysięcy gospodarstw domowych. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowane jest na ostatni kwartał 2021 roku, a ukończenie na drugi kwartał 2023 roku.

Fotowoltaicznym zagłębiem Polenergii staje się Gmina Sulechów. To tam rok temu spółka uruchomiła swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną Sulechów I o mocy 8 MWp. Teraz na terenie tej gminy powstaną kolejne dwa projekty Sulechów II oraz Sulechów III, składające się z 22 instalacji PV o łącznej mocy 22 MWp. Trzeci projekt przygotowywany do realizacji to farma fotowoltaiczna Buk I położona na terenie Gminy Buk. Składać się będzie z 7 instalacji PV o mocy 7 MWp.

Łączna moc nowych farm fotowoltaicznych Polenergii, które wygrały grudniową aukcję, wynosi 29 MWp. Planowana roczna produkcja to blisko 32 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną 16 tysięcy rodzin. Harmonogram realizacji projektu Sulechów II przewiduje oddanie go do użytku w czwartym kwartale 2021 roku. Projekty Sulechów III oraz Buk I zostaną ukończone w pierwszym kwartale 2022 roku.

Polenergia konsekwentnie buduje portfel oparty na bezpiecznych i zaawansowanych technologicznie projektach wiatrowych oraz fotowoltaicznych. Mocno zwiększamy zaangażowanie biznesowe w segmencie wytwarzania energii elektrycznej z OZE, który w Polsce dynamicznie się rozwija, przyczyniając się do ochrony klimatu i budowy gospodarki niskoemisyjnej. Wierzymy, że fotowoltaika stanowi naturalne dopełnienie energii wiatrowej, m.in. dzięki uzupełniającemu się profilowi produkcji. Dlatego, oprócz pozytywnego wpływu na budowanie wartości Grupy, projekty fotowoltaiczne umożliwią również sprawne bilansowanie pozycji handlowej posiadanego portfela. Kontynuujemy działania zmierzające do realizacji celów zaprezentowanych w ogłoszonej przez Grupę Strategii – mówi dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergii.

Obecnie Polenergia jest w trakcie budowy trzech projektów farm wiatrowych, które wygrały ubiegłoroczną aukcję OZE. Największy z nich i zarazem jeden z największych w Polsce to FW Dębsk o mocy 121 MW, którego ukończenie planowane jest w połowie 2022 roku. W pierwszej połowie przyszłego roku ukończona będzie już budowa FW Szymankowo o mocy 38 MW, natomiast FW Kostomłoty o mocy 27 MW zostanie oddana do użytkowania w III kwartale 2022 roku.

Źródło: polenergia.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz