
Według raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” firmy z branży PV biorące udział w badaniu rynku potwierdzają pozytywne prognozy rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Z analiz Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że firmy w dalszym ciągu planują szybki rozwój, pomimo przejściowych trudności wywołanych pandemią.
Globalna pandemia uwidoczniła negatywne skutki ulokowania większości produkcji przemysłowej poza obszarem UE. Szybki wzrost mocy w krajowym systemie energetycznym zwiększa zapotrzebowanie rynku na niezakłócone dostawy nowych technologii fotowoltaicznych i powoduje zmniejszanie zależności od dostaw nowych technologii i komponentów z zagranicy – powiedział wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.
Konsorcjum firm produkcyjnych z branży PV, pod nazwą Przemysłowy Panel PV, ma za zadanie pomóc polskim przedsiębiorcom wejść w niszę europejskiego rynku fotowoltaiki i zająć znaczącą pozycję w łańcuchu dostaw, do tej pory zdominowanych przez dostawców azjatyckich. Wraz z polityką Zielonego Ładu, na rzecz odbudowy rynku PV w UE, rodzi się realna szansa na odbudowę krajowej produkcji komponentów wykorzystywanych przez branżę OZE – dodał wiceminister.
Polski rynek fotowoltaiki rozwija się w Polsce najszybciej ze wszystkich sektorów OZE. Wynika to z zainteresowania Polaków produkcją energii we własnym zakresie oraz dostępnych programów wsparcia i regulacji prawnych, m.in. ulg podatkowych czy programu „Mój Prąd”.
Mam nadzieję, że inicjatywa polskich firm z branży PV pozwoli na stworzenie w bliskiej przyszłości tysięcy nowych miejsc pracy i doprowadzi do wzrostu potencjału eksportowego. Cieszę się, że jako Pełnomocnik Rządu ds. OZE mogę patronować temu przedsięwzięciu. Wierzę, że w krótkim czasie Polska może stać się liderem branży PV w Europie. Ministerstwo Klimatu dba rozwój branży OZE w Polsce, zapewniając dobre otoczenie regulacyjne i wspierając takie inicjatywy, jak Przemysłowy Panel PV – podsumował wiceminister Zyska.
Źródło: gov.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.