Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Odliczanie fotowoltaiki od podatku

Kogo dotyczy ulga termomodernizacyjna? Jakie warunki należy spełnić, aby z niej skorzystać?

Odliczanie fotowoltaiki od podatku
Odliczanie fotowoltaiki od podatku [Źródło: edisonenergia.pl]

Działanie fotowoltaiki opiera się na przetwarzaniu energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą specjalnych paneli. W kolejnych latach instalacje fotowoltaiczne przynoszą szereg korzyści dla domu, jednak wymagają pewnego nakładu finansowego, stąd pojawia się pytanie, czy fotowoltaikę można odliczyć od podatku.

Kto i kiedy może odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Wiele osób zastanawia się nie tylko, jak odliczyć fotowoltaikę od podatku, ale także czy każdy może to zrobić. Ulga termomodernizacyjna przysługuje wyłącznie tym podatnikom, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami mieszkalnego domu jednorodzinnego. Dotyczy to inwestycji zakończonych w okresie trzech następnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym doszło do pierwszych wydatków. Co więcej, ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę obejmuje te osoby, które rozliczają dochody według skali podatkowej lub w ramach jednolitej stawki (19%).

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Kwota odliczenia instalacji fotowoltaicznej od podatku obejmuje materiały budowlane (panele wraz z osprzętem) oraz montaż instalacji. Z ulgi podatkowej mogą skorzystać również osoby, które zdecydowały się na dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd. Wówczas wysokość ulgi określa się, mnożąc określoną stawkę podatku i poniesione koszty instalacji, pomniejszone o wartość rządowego wsparcia finansowego. W ten sposób można uzyskać nawet ponad 15 000 złotych zwrotu. Co więcej, w świetle postanowień ustawy, audyt energetyczny nie jest wymagany, aby odliczyć fotowoltaikę od podatku.

Możliwe jest zatem odliczenie fotowoltaiki od podatku, jednak należy mieć na uwadze limit ulgi określony w ustawie, a także należy spełnić określone wymagania.

Źródło: edisonenergia.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz