Reklama
cleanpowerforall

Od czego zależy koszt inwestycji w pompę ciepła?

Sondę przeprowadził serwis oferteo.pl a odpowiedzi na zagadnienie udzielili montażyści pomp ciepła.

Od czego zależy koszt inwestycji w pompę ciepła?
Od czego zależy koszt inwestycji w pompę ciepła? [Źródło: oferteo.pl]

Oferteo.pl, serwis zajmujący się m.in. tematyką OZE i łączeniem potencjalnych zainteresowanych usługami w tym obszarze z ich dostawcami, przeprowadził sondę wśród specjalistów od montażu pomp ciepła, zadając pytanie:

Jakie czynniki wpływają na końcowy koszt instalacji pompy ciepła?

  • najliczniejsza grupa rozmówców wskazała, że cena inwestycji zależy od rodzaju urządzenia. Na rynku dostępne są gruntowe, powietrzne i wodne pompy ciepła, które cechują się też różnymi parametrami. W sprzedaży znajdują się także kosztowniejsze wysokotemperaturowe pompy ciepła, które mogą współpracować z tradycyjnymi grzejnikami ściennymi. Dodatkowo cennik pomp ciepła może się różnić w zależności od producenta,
  • zdaniem niemal równie licznej grupy specjalistów koszt instalacji pompy ciepła zależy od wielkości domu.

Równie istotny jest rodzaj zastanej instalacji i konieczność wykonania przeróbek, np. ogrzewania podłogowego. Jeżeli dodatkowo zamierzamy połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką, należy doliczyć kolejne kilka-kilkanaście tysięcy złotych (cena zestawu 3kW na Podkarpaciu zaczyna się od 9 000 zł).

Niektórzy rozmówcy wskazali również zależność kosztów montażu pompy ciepła od zakresu usług oraz odległości domu od siedziby firmy.

Co więcej, koszt inwestycji pompy ciepła może zależeć od liczby domowników i ich oczekiwań względem temperatury powietrza w pomieszczeniach czy temperatury wody użytkowej. Trzeba także brać pod uwagę wiek budynku, rodzaj ocieplenia i występowanie mostków termicznych.

Trudno jest więc jednoznacznie określić, ile realnie wyniesie nas zakup i montaż pompy ciepła. Wycenę powinien zrobić specjalista na podstawie przedstawionych informacji.

Źródło: oferteo.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz