Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Na co zwrócić uwagę kupując instalację PV?

Usługi oferowane na rynku fotowoltaiki cały czas się rozwijają, a wraz z rozkwitem branży mogą pojawić się nieuczciwe praktyki. Na co zwrócić uwagę, żeby nie dać się oszukać?

Na co zwrócić uwagę kupując instalację PV?
Na co zwrócić uwagę kupując instalację PV? [Źródło: stiloenergy.pl]

Decydując się na instalację fotowoltaiki musimy dokładanie zapoznać się z ofertą firmy – warto sprawdzić, czy udziela gwarancji, a jeśli tak, to na co, a także co obejmuje kompleksowa usługa i jakie firma ma podejście do klienta.

Instalacja fotowoltaiczna: ile lat gwarancji i na co?

Wybór dostawcy fotowoltaiki do swojego domu warto rozpocząć od przeanalizowania tego, czy dana firma oferuje gwarancję na elementy instalacji PV. Jest to istotny aspekt, bowiem moduły PV są szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych. Producenci wysokiej jakości sprzętu do fotowoltaiki prowadzą badania i testy, aby móc rozwijać swoje rozwiązania i mieć pewność co do długiej żywotności stosowanych materiałów. Poniżej przedstawiono informację o gwarancjach na poszczególne rozwiązania, które oferuje firma Stilo Energy oraz partnerzy tej firmy:

 • mikrofalownik – 10 lat gwarancji producenta, istnieje możliwość przedłużenia do 20 lat;
 • moduły fotowoltaiczne – 25 lat gwarancji na efektywność paneli fotowoltaicznych oraz 10 lat na wady ukryte paneli;
 • montaż – 5 lat gwarancji producenta na konstrukcję wsporczą, materiały montażowe oraz zabezpieczenia przepięciowe;
 • usługa montażu instalacji – 5 lat gwarancji od Stilo Energy;
 • złota gwarancja Stilo Energy – gwarancja całkowita na 12 lat, która obejmuje usługę montażu, a także wszystkie komponenty instalacji fotowoltaicznej – panele, mikrofalowniki, okablowanie, konstrukcję wsporczą, materiały montażowe – dotyczy wszystkich instalacji prosumenckich o mocy do 10 kWp.

Kompleksowa usługa i podejście do klienta

Przy wyborze firmy zajmującej się montażem instalacji fotowoltaicznych warto zweryfikować, co konkretnie ona oferuje w zakresie usług instalacyjnych. Jeśli chcemy zaufać danemu wykonawcy, powinien on zapewniać obsługę praktycznie całej usługi, w tym:

 • przeanalizowanie warunków, jakimi dysponujemy – wykonanie audytu,
 • doradzenie najlepszych dla nas rozwiązań,
 • zakup i dostarczenie niezbędnych elementów instalacji,
 • montaż instalacji PV.

Równie istotny jest kontakt z klientem na każdym etapie współpracy, począwszy od pierwszych zapytań, przez kwestie doradztwa przy wyborze najlepszych rozwiązań, na realizacji usługi kończąc.

Fotowoltaika – na co zwrócić uwagę wybierając firmę

Jeśli decydujemy się na montaż instalacji PV, powinniśmy także wziąć pod uwagę to, czy firma, której zlecamy to zadanie, ma certyfikaty potwierdzające kwalifikacje instalatorów OZE. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że każdy z pracowników firmy powinien być odpowiednio przeszkolony w zakresie montażu paneli PV. Niestety, działają na rynku przedsiębiorstwa najmujące podwykonawców, których jakość pracy jest dużo niższa.

Należy również zwrócić uwagę na to, czy firma, której chcemy zlecić montaż instalacji PV, wykorzystuje urządzenia pochodzące od znanych, cenionych i sprawdzonych producentów. Wówczas mamy podwójną gwarancję – uznanego instalatora i uznanego producenta.

Nie mniej istotne jest doświadczenie firmy, której chcemy zlecić montaż instalacji PV. Rynek fotowoltaiki w Polsce rozwija się stosunkowo od niedawna, nie spotkamy się zatem z wykonawcami o kilkudziesięcioletnim doświadczeniu. Można natomiast sprawdzić liczbę zrealizowanych przez nich instalacji w ciągu roku. Przyjmuje się zasadę, że im więcej modułów PV instaluje firma, tym wyższą jakością może się poszczycić i lepiej może dopasować swoją ofertę do indywidualnych potrzeb klienta.

Co powinna zapewnić profesjonalna firma fotowoltaiczna?

Jeśli zdecydujemy się na fotowoltaikę, najlepiej wybrać firmę, która oferuje kompleksowe usługi, czyli zajmuje się wszystkimi etapami powstawania instalacji, począwszy od bezpłatnego audytu i konsultacji z doradcą handlowym, poprzez projekt, pełne finansowanie, aż po montaż. Pozwoli to nam z pewnością uniknąć wielu problemów i zmartwień.

Zanim wybierzemy firmę, warto zatem sprawdzić, czy prowadzi ona kompleksową usługę krok po kroku, a także czy:

 • korzysta z najwyższej jakości komponentów,
 • korzysta z najnowszych rozwiązań, gwarantujących najwyższą jakość instalacji PV,
 • pomaga w zakresie źródeł finansowania, dopłat, kredytów itp.,
 • instaluje odpowiednie rozwiązania w zakresie monitorowania i zarządzania instalacją.

Kompleksowa usługa instalacji fotowoltaicznej krok po kroku

Profesjonalna firma zajmująca się montażem instalacji PV powinna przeprowadzić cały proces montażu od początku do końca. Poniżej przedstawiamy pokrótce, jak powinien wyglądać cały proces montażu instalacji fotowoltaicznych krok po kroku:

 • profesjonalny audyt w celu zbadania potrzeb oraz możliwości,
 • doradztwo i wybór miejsca montażu,
 • profesjonalny montaż,
 • zgłoszenie do zakładu energetycznego,
 • przydzielenie/nadanie dostępów do zdalnej aplikacji monitorującej,
 • pomoc w razie wątpliwości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobrą zasadą jest także poproszenie o referencje dotychczasowych klientów instalatora. Warto przy tym sprawdzić, jakie opinie o nim są dostępne na stronach internetowych. Przydatne są ponadto informacje o liczbie pracowników w konkretnej firmie, liczbie jej oddziałów oraz zasięgu jej działania. Dobrze jest także zapoznać się z aktualną stroną internetową firmy oraz z jej profilami w mediach społecznościowych.

Firmy, które spełniają powyższe wymagania, są godne zaufania w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznych. Transparentność w przedstawianiu dotychczasowych realizacji, dobry kontakt z klientem, opinie, strona internetowa i media społecznościowe powinny być pierwszym źródłem informacji o tym, czy firma, z którą chcemy nawiązać współpracę, jest godna zaufania. Następnie powinniśmy sprawdzić jakość rozwiązań i urządzeń, które dana firma oferuje, kompleksowość usług oraz współpracę w kwestiach finansowych (dofinansowania, kredyty) i pomocy przy korzystaniu z już gotowych instalacji, w tym gwarancje i serwisowanie. Dopiero tak zweryfikowaną firmę możemy obdarzyć zaufaniem.

Źródło: stiloenergy.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz