Reklama
kongres.energetyka-rozproszona

Montaż izolacji w systemach HVAC – jak ułatwić pracę wykonawcy?

Montaż izolacji systemów HVAC
Montaż izolacji systemów HVAC [Źródło: paroc.pl]

Aby instalacja grzewcza lub wentylacyjna spełniała swoje zadanie, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej lub przeciwkondensacyjnej. Ochrona przed stratami cieplnymi i korozją stalowych elementów to dzisiaj standard, o którym myśli się już w pierwszych etapach układania instalacji. Otuliny z wełny kamiennej są jedną z możliwości izolacji termicznej – o czym warto pamiętać przy wyborze i montażu produktów tego typu?

Jedną z najważniejszych cech otulin z wełny kamiennej jest gotowy, prefabrykowany kształt, który można łatwo i szybko dopasować do średnicy izolowanego przewodu. Czasami specyfikacja projektu mija się z rzeczywistymi wymiarami, co nie pomaga przy zwymiarowaniu i zakupie odpowiednich produktów. Naprzeciw potrzebom wyszedł Paroc, wprowadzając na rynek otulinę PAROC Hvac Combi AluCoat T.

Rozwiązanie pozwala na pewną elastyczność, ponieważ z jednej strony umożliwia dopasowanie średnicy wewnętrznej do zróżnicowanych średnic zewnętrznych rur w przedziale 12-18 mm oraz 22-28 mm. Z drugiej strony otulina ściśle przylega do zabezpieczanego przewodu, dzięki czemu chroni przed stratami ciepła z układu – wyjaśnia Michał Nękanowicz, Specifications Sales Manager i BIM Manager w firmie Paroc Polska.

Przy zastosowaniu otuliny ważny jest nie tylko dobór rozwiązania o odpowiedniej grubości i średnicy wewnętrznej, ale uzyskanie szczelnej powierzchni izolacji. Zapobiega to powstawaniu niepożądanych mostków termicznych. Otuliny z wełny kamiennej są znacznie szybsze i łatwiejsze w montażu niż np. maty. Jednak ryzyko przy montażu wciąż istnieje i warto pamiętać, że kluczem do poprawnego wykonania izolacji pozostaje dokładne wykonanie połączeń zarówno poszczególnych odcinków, jak i złączy podłużnych.

Jednym z najczęstszych problemów spotykanych przy długich i prostych przewodach jest stosowanie kilku następujących po sobie rozwiązań izolacyjnych. Niestety łączenia nie gwarantują stuprocentowej szczelności, a co za tym idzie, wpływają na utratę ciepła. Paroc oferuje otuliny z wełny mineralnej o długości 1200 mm – mniej cięć oznacza w tym przypadku mniej mostków termicznych. Produkt jest zgodny z normą EN13467.

Do tej pory łączenia złączy podłużnych wykonywało się w „tradycyjny” sposób – za pomocą taśmy lub metodą na gorąco. Otulina PAROC Hvac Combi AluCoat T lub PAROC Hvac Section AluCoat T, dzięki pokryciu zbrojoną folią aluminiową ze specjalną zakładką samoprzylepną sprawia, że montaż jest szybszy i łatwiejszy. Przede wszystkim jednak wzmacnia ciągłość i szczelność, redukując ryzyko powstawania mostków termicznych.

Aby uzyskać maksymalnie satysfakcjonujące rozwiązanie zaleca się, aby otulinę dodatkowo zabezpieczyć na jeden z czterech sposobów.

W metodzie „tapelock” przyklejamy taśmę klejącą dookoła otuliny tak, żeby same jej końcówki pozostały nieprzyklejone. Następnie końcówki sklejamy w taki sposób, by pozostał jeden dłuższy koniec, który na koniec przyklejamy do taśmy. Alternatywnie można wykorzystać drut wiązałkowy, który zawijamy dookoła otuliny lub spiralnie. Czasem stosuje się też opaski plastikowe lub stalowe. Niezależnie od wybranej opcji zabezpieczenia, końce dwóch otulin zawsze łączymy ze sobą metodą „tapelock” – radzi Michał Nękanowicz, ekspert firmy Paroc.

Źródło: paroc.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz