
Ministerstwo Klimatu zdecydowało, że program „Mój prąd” będzie kontynuowany. Nie przedstawiono jednak ostatecznych zasad, jakie mają obowiązywać w trzeciej edycji, która zgodnie z zapowiedziami, wystartuje w 2021 r. Potwierdzono jedynie, że rozważane jest włączenie do inicjatywy dotacji na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, pompy ciepła i magazyny energii. W ocenie ML System dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne powinno pozostać ważnym elementem inicjatywy.
Uważamy, że dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne powinno pozostać istotnym elementem „Mojego prądu”. Oczekiwania prosumentów w tym zakresie nie zostały jeszcze w pełni zagospodarowane. Równocześnie analizujemy obszar pomp ciepła i magazynów energii – zarówno baterii litowo-jonowych, jak i ogniw paliwowych na wodór. Liczymy, że ostateczne zasady i kształt trzeciej edycji programu „Mój prąd” zostaną wkrótce przedstawione, tak, aby branża mogła w pełni odpowiedzieć na potrzeby rynku – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.
Celem rządu jest zwiększenie obecnej liczby około 270 tys. prosumentów w Polsce do ponad miliona.
Moc zainstalowana w krajowych źródłach PV zgodnie z danymi PSE wyniosła na 1 października 2020 r. 2682,7 MW, co oznacza wzrost rok do roku o 166,3 proc.1 Zgodnie z prognozą przedstawioną w raporcie Instytutu Energetyki Odnawialnej „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, już w 2025 r. całkowita moc zainstalowana w fotowoltaice może wynieść 7,8 GW, osiągając poziom zakładany w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) na 2030 r.
1 dane PSE mają charakter poglądowy; ze względu na dynamikę przyrostów i okres zbierania danych rzeczywista moc zainstalowana może się różnić
Źródło: mlsystem.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.