Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

Jaki beton pod ogrzewanie podłogowe?

Wybór ogrzewania podłogowego staje się coraz bardziej popularny. Na taki stan rzeczy składa się kilka czynników, m.in. estetyka pomieszczenia oraz coraz częściej wybierany standard ogrzewania pompą ciepła. Jednak, aby instalacja ogrzewania podłogowego, spełniała swoje zadanie, należy poprawnie wykonać wylewkę. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są wylewki anhydrytowe, jednak beton ma wciąż swoich zwolenników.

Jaki beton pod ogrzewanie podłogowe?
Jaki beton pod ogrzewanie podłogowe? [Źródło: anhyfloors.pl]

Posadzki anhydrytowe wydają się być znacznie bardziej oczywistym wyborem na ogrzewanie podłogowe niż posadzki betonowe. Odznaczają się bowiem kilkoma istotnymi zaletami niedostępnymi w przypadku cementu. Wylewki anhydrytowe cechuje:

  • szybkość nagrzewania się,
  • łatwość w wykonaniu,
  • własności samopoziomujące,
  • szybkość schnięcia.

Biorąc pod uwagę powyższe, wydaje się, iż beton nie jest optymalnym wyborem, który można zastosować na ogrzewanie podłogowe. Jednak ma on przewagę nad anhydrytem, która okazuje się być istotna – wylewki betonowe są znacznie bardziej wytrzymałe, nie tylko wobec działań mechanicznych, dużych obciążeń, jak również odporne na wpływ środków chemicznych. Co więcej, często są tańsze, niż wykonanie posadzki anhydrytowej.

Betonowa wylewka na ogrzewanie podłogowe

Właściwe ułożenie posadzki betonowej jest trudniejsze i wymaga większej uwagi niż przy anhydrytowej, stąd też konieczne jest powierzenie jej wykonania profesjonalnej firmie budowlanej. Pierwszą kwestią, nad którą należy wziąć pod uwagę, jest skład betonu, z którego wykonana będzie podłoga. Za podstawowe proporcje cementu do piasku przyjmuje się 1:3, podczas wyrabiania trzeba stopniowo dolewać wody, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Często nieodłącznym elementem produkcji jastrychu jest użycie specjalnego dodatku uplastyczniającego, który ograniczy powstawanie porowatości w betonie. Te zaś mogłyby przyczynić się do znaczącego obniżenia właściwości cieplnych posadzki oraz jej wytrzymałości.

Kolejnym ważnym krokiem przy wylewaniu podłogi betonowej jest jej zabezpieczenie specjalnym zbrojeniem. Zazwyczaj jest ono wykonane ze stali i ma działanie przeciwskurczowe zapobiegające powstawaniu pęknięć w powierzchni wylewki podczas jej wysychania. To ostatnie zaś może trwać około trzech tygodni. Po wylaniu posadzki należy ją wyrównać za pomocą łaty murarskiej lub listwy.

Grubość wylewki

Istotnym etapem wykonywania wylewki na ogrzewanie podłogowe jest dostosowanie jej grubości. W przeciwieństwie do anhydrytowej posadzka betonowa powinna być grubsza, tak aby ciepło odpowiednio rozkładało się na powierzchni. Dodatkowo mieszanka cementu i piasku musi dokładnie pokrywać całą instalację grzewczą. Ogólna grubość warstwy wylewki betonowej na ogrzewanie podłogowe powinna wynosić około 6,5 centymetra. Jest to odpowiednia wartość, by posadzka zachowała wszystkie swoje właściwości niezbędne do spełniania swoich zadań.

Chociaż podłogi anhydrytowe cieszą się szczególną popularnością ze względu na wygodę ich wykonywania, szybkość schnięcia i inne zalety, to klienci nierzadko wciąż decydują się na posadzki betonowe. Ich główną zaletą jest bardzo duża wytrzymałość przydatna w różnych typach projektów budowlanych, ale żeby mogła zaistnieć, jej stworzeniem musi zająć się profesjonalna firma. Jej pracownicy dobiorą odpowiednie proporcje do wykonania betonu i zadbają, by wylewka została wykonana prawidłowo.

Źródło: anhyfloors.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz