Reklama
http://www.multitherma.com/

Jak zielone osady niszczą elewacje i konstrukcje zewnętrzne budynków?

Cegły, beton, drewno i dachówki mogą gołym okiem wyglądać na "zamknięte", ale zdecydowanie tak nie jest. Przyglądając się powierzchni tych materiałów pod mikroskopem, można zauważyć strukturę przypominającą gąbkę. Strukturę tę oraz stopień jej "otwartości" określa się mianem "porowatości" materiału.

Jak zielone osady niszczą elewacje i konstrukcje zewnętrzne budynków? [źródło: www.ecoairinnovation.com]
Jak zielone osady niszczą elewacje i konstrukcje zewnętrzne budynków? [źródło: www.ecoairinnovation.com]

Podobnie jak prawdziwa gąbka, porowata powierzchnia jest w stanie wchłaniać i zatrzymywać wilgoć. Kiedy woda wnika w pory materiału, wyparowuje w bardzo wolnym tempie. Dlatego też niezaimpregnowana powierzchnia pozostanie wilgotna przez długi czas, stanowiąc doskonałe środowisko dla rozwoju grzybów. Woda może wydawać się nieszkodliwa, ale jest wręcz przeciwnie.

Woda rozszerza się znacznie po zamrożeniu (to wyjaśnia, dlaczego lód unosi się na wodzie). Gdy pory powierzchni wypełnią się wodą, a woda zamarznie, jej rozszerzanie się spowoduje ogromne uszkodzenia powierzchni. Im większe pory powierzchni, tym więcej wody może ona zatrzymać i tym więcej glonów będzie rosło. Gdy powierzchnia zostanie uszkodzona przez wodę lub wysokie ciśnienie, zielony osad będzie rósł szybciej i silniej.

Jak zielone osady niszczą elewacje i konstrukcje zewnętrzne budynków? [źródło: www.ecoairinnovation.com]
Jak zielone osady niszczą elewacje i konstrukcje zewnętrzne budynków? [źródło: www.ecoairinnovation.com]

Przyczyny i zapobieganie
Zielony osad może pojawić się na powierzchniach, które pozostają wilgotne przez długi czas. Innym ważnym czynnikiem jest brak bezpośredniego światła słonecznego. Brak światła słonecznego zapobiega odparowywaniu wilgoci z powierzchni i ułatwia powstawanie zielonych osadów. Zielone osady mogą pojawić się na niemal każdej powierzchni. Do typowych powierzchni należą płytki, cegły, drewno (ogrodzenia ogrodowe), płytki betonowe, kamień naturalny i dachówki. Skuteczne usuwanie, a co najważniejsze dalsze zapobieganie powstawania zielonych osadów jest możliwe przy wykorzystaniu powłoki termoizolacyjnej AT TERMO Plus Innowacyjna powłoka termoizolacyjna — Innowacje dla przemysłu i domu (ecoairinnovation.com)

Nie jest niespodzianką, że zielone osady często tworzą się w okresie zimowym. W tych okresach słońce znajduje się nisko na niebie, a jego moc jest najniższa.

Co to są zielone osady i jak powstają? Zielone osady są zbiorem alg i mchów (porostów). Złoża zawdzięczają swój zielony kolor chlorofilowi, który te organizmy wykorzystują do utrzymania się. Podobnie jak inne rośliny i drzewa, algi i mchy dostarczają sobie niezbędnego tlenu w procesie fotosyntezy.

Właściwości i działanie.
Zielone osady są niepożądane w większości sytuacji. Nadają one zaniedbany i niepielęgnowany wygląd, na przykład elewacji, ścian lub ogrodzeń domu.

Poza pogorszeniem wyglądu, glony i mchy mogą uszkadzać powierzchnie, na których żyją. Porosty i mech potrafią zatrzymywać wilgoć i będą rosły bez przeszkód. Na dłuższą metę spowoduje to uszkodzenie powierzchni, przez co stanie się ona bardziej porowata. Porowata powierzchnia jest w stanie zatrzymać jeszcze więcej wilgoci i stworzyć jeszcze bardziej idealne warunki dla nowego wzrostu. Nieleczone porosty glonów i mchów mogą uszkodzić powierzchnię w sposób uniemożliwiający jej naprawę.

Zapobieganie
Niezwykle ważne jest, aby zatrzymywać zielone osady u źródła ich powstawania. Jak wiadomo, zielone osady zaczynają się od wzrostu glonów. Usunięcie tych glonów uniemożliwi rozwój mchu, zapobiegając uszkodzeniom powierzchni. Gdy mchy zaczną już rosnąć, usunięcie leżących pod nimi alg jest trudne.

Istnieją różne metody usuwania zielonych osadów. Nie każda metoda jest skuteczna, a niektóre mogą nawet powodować więcej problemów w dłuższej perspektywie.

Dwa popularne środki do samodzielnego usuwania glonów to soda i woda lub amoniak i woda. Mieszanki te są łatwe i tanie, ale niezbyt skuteczne.

Zielone osady można również usuwać za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem. Usuwanie glonów i mchu pod wysokim ciśnieniem może wydawać się bardzo skuteczne, ale powoduje, że podłoże staje się szorstkie i porowate. Czyni ją to jeszcze bardziej idealną powierzchnią dla glonów, powodując ich szybsze i silniejsze powracanie.

Na koniec należy wspomnieć o profesjonalnych środkach do usuwania glonów. Przykładem profesjonalnego środka do zapobiegania wykwitów jest AT TERMO Plus SKLEP — Innowacje dla przemysłu i domu (ecoairinnovation.com).

at termo produkt 002 1
Jak zielone osady niszczą elewacje i konstrukcje zewnętrzne budynków? [źródło: www.ecoairinnovation.com]

Elewacja budynku pokryta AT TERMO Plus zapobiega na stałe powstawaniu różnego rodzaju wykwitów. Chroni ścianę, a dodatkowo nadaje jej bardzo atrakcyjny i estetyczny wygląd tworząc delikatna strukturę baranka. Nie zmienia koloru pod wpływem słońca, a od strony północnej nie ma mowy o zmianie barwy.

AT Termo Plus to mineralna powłoka (ekologiczna), charakteryzująca się wyjątkową izolacyjnością termiczną i właściwościami ochronnymi. Jest to stabilna i trwała wodna dyspersja specyficznych spoiw z zamkniętymi mikrosferami.

Co uzyskamy po jej zastosowaniu na elewacji naszego domu?

  • zmniejszenie strat ciepła
  • eliminacja „mostków termicznych“
  • brak dodatkowego obciążenia fundamentu
  • obniżenie nadmiernej wilgotności murów kamiennych i poprawa charakterystyk techniczno-termicznych muru podczas jego odnawiania
  •  możliwość izolacji złożonych fasad architektonicznych
  •  ochrona przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych i ochrona konstrukcji budowlanej przed uszkodzeniem
  • wyrównanie temperatury powierzchni ścian zewnętrznych z wewnętrzną powierzchnią
  • zmniejszenie nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych przy naprawie fasad, przedłużenie czasu pomiędzy poszczególnymi naprawami
  •  możliwość zastosowania materiału także w trudno dostępnych miejscach
  • skuteczność na fasadach budynków wystawionych na obciążenie wiatrem z wysoką zawartością soli (obszary nadmorskie)

Szybkość aplikacji pracuje na korzyść powłoki AT TERMO Plus. Technologia związana z zastosowaniem powłoki może być wykorzystana na praktycznie każdej powierzchni ścian elewacyjnych.

Zachęcamy do przeprowadzenia testów na wybranym przez Państwa obiekcie, a następnie do własnej oceny powstałego efektu.

 

Eco Air Innovation
www.ecoairinnovation.com
www.jakusunacplesn.pl
[email protected]
tel. 661 597 049
tel. 888 777 483

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz