Reklama
bosch-homecomfort

Jak rozliczyć prąd z fotowoltaiki z zakładem energetycznym?

Przed każdym, kto decyduje się na inwestowanie w odnawialne źródła energii, stoi szereg pytań, na które musi sobie odpowiedzieć. Jednak poza kwestiami związanymi z technologią, warto dowiedzieć się także, jak przebiega rozliczenie energii z naszej instalacji z zakładem energetycznym.

Jak wygląda rozliczenie prądu z fotowoltaiki z zakładem energetycznym?
Jak wygląda rozliczenie prądu z fotowoltaiki z zakładem energetycznym? [Źródło: strefaenergii.com]

Polskie prawo nie tylko zakłada szereg dofinansowań do fotowoltaiki, ale także przewiduje system upustów dla Prosumentów. Pozwalają nam one m.in. na przesyłanie energii wyprodukowanej przez panele do sieci energetycznej i odebranie jej, kiedy instalacja ma dostęp do mniejszej ilości promieni słonecznych. Jak jednak wygląda wtedy rozliczenie prądu z operatorem energetycznym? Jak wygląda rozliczenie prądu z fotowoltaiki?

Kto może zostać Prosumentem?

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie każdy posiadacz fotowoltaiki jest jednocześnie Prosumentem. Możliwość ta przysługuje osobom prywatnym, właścicielom gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorcom, którzy posiadają panele fotowoltaiczne o mocy do 50 kWp. Osoby spełniające to kryterium są uprawnione do skorzystania z korzystnego systemu opustów przeznaczonego dla Prosumentów. Jeżeli chcemy zostać Prosumentem musimy zawrzeć z operatorem umowę o świadczenie usług dystrybucji i sprzedaży energii. W przypadku niektórych operatorów nie ma takiej konieczności. Po prostu w chwili wymiany licznika na dwukierunkowy automatycznie zostajemy uznani za Prosumenta. Warto więc zorientować się, jak wygląda rozliczenie prądu u interesującego nas operatora.

Formalności w rozliczeniu prądu z fotowoltaiki

W celu dokonywania rozliczeń prądu z OZE wystarczy zgłosić naszą instalację u operatora. Następnie musimy podpisać aneks do umowy, jeżeli tego wymaga zakład energetyczny. Rozliczenie u operatora zakłada, że ilość przesłanej i pobranej energii ujęta jest w skali roku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nadal będziemy otrzymywać rachunki za energię. Wynika to z faktu, że ponosimy opłaty stałe za świadczenie usługi dystrybucji energii. Wliczają się w nie takie rzeczy, jak stawki opłaty przejściowej i abonamentowej oraz stawka jakościowa. Okres rozliczeniowy w przypadku takich rachunków uzależniony jest od umowy, którą wcześniej podpisaliśmy z operatorem. Jednak warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna obniża nasze rachunki już od pierwszego dnia, redukując koszty o ok. 80 %.

Zasady rozliczenia energii z fotowoltaiki z operatorem

Po pełnym okresie rozliczenia (tj. roku od zostania Prosumentem), operator energetyczny jest zobowiązany do przesłania nam szczegółowego zestawienia energii, którą pobraliśmy i przesłaliśmy do sieci, a także energii przechowywanej w niej. Rozliczenie prądu z zakładem energetycznym następuje w określonym stosunku i zależy od wielkości naszej instalacji. Dla przykładu, jeżeli posiadamy instalację o mocy do 10 kWp, za 1 kWh przesłany do sieci możemy odebrać 0,8 kWh. Jeśli instalacja fotowoltaiczna ma moc od 10 do 50 kWp, za 1 kWh przesłaną można uzyskać 0,7 kWh.

Czy płacimy za przesyłanie energii do zakładu energetycznego?

Aby zachęcić inwestorów do zakładania fotowoltaiki, rząd wprowadził system, który daje nam możliwość odbierania z sieci uprzednio wyprodukowanej energii zupełnie za darmo. Czy warto więc montować instalację o większej mocy niż potrzebujemy i wykorzystywać energię później? Zdecydowanie nie. Musimy pamiętać o tym, że jeżeli nie wykorzystamy energii przesłanej do sieci w ciągu roku, to wytworzony prąd przepada – po prostu przejmuje go zakład energetyczny.

Źródło: strefaenergii.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz