.
Reklama
targikielce.pl/
.

Fotowoltaika – pewna i tania energia

Branża fotowoltaiczna od kilku lat przeżywa rozkwit w Polsce – wielu właścicieli domów jednorodzinnych oraz małych i średnich firm montuje panele słoneczne, licząc na pewną i tanią energię. Fotowoltaika wpisuje się też doskonale w tak ważny obecnie ekologiczny trend i stanowi świetną inwestycję, podnosząc wartość nieruchomości. Przede wszystkim jednak panele słoneczne mogą być remedium na kryzys energetyczny.

Fotowoltaika – pewna i tania energia [źródło: fotowoltaika.plus]
Fotowoltaika – pewna i tania energia [źródło: fotowoltaika.plus]

 

Reklama
oknonet.pl

Postępujący kryzys energetyczny

Kryzys na rynku energetycznym trwa już od kilku lat. Wywołały go rosnące ceny polskiego węgla oraz problemy z europejskim rynkiem gazu, a nasilił się, gdy wybuchła wojna w Ukrainie. Rosja w odpowiedzi na europejskie sankcje 27 kwietnia zatrzymała dostawy gazu do Polski, co wywindowało ceny na Towarowej Giełdzie Energii. W połowie maja w kontraktach rocznych za megawatogodzinę energii płacono już prawie 1000 zł, co stanowi o 160% więcej niż średnia cena za rok poprzedni. Oznacza to, że w przyszłym roku gospodarstwa domowe w Polsce mogą płacić nawet dwa razy więcej za prąd, jak szacują analitycy. Już w tym roku rachunki za energię elektryczną poszybowały o 24% do góry, co przekłada się na średni miesięczny wzrost o 21 zł netto.

Zalety fotowoltaiki
Przy tak niepewnym rynku energetycznym oraz rosnących cenach energii, fotowoltaika stanowi tanie i niezawodne źródło energii, ale to nie jedyne jej zalety.

Taniość i ogólnodostępność
Fotowoltaika to energia dostępna dla wszystkich, która zawsze będzie darmowa. To odnawialne źródło energii, pozwalające uzyskać niezależność od podwyżek cen prądu z elektrowni. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić w budżecie domowym.

Niezawodność i bezpieczeństwo
Przerwy w dostawie prądu z elektrowni są uciążliwe dla gospodarstw domowych i firm, a zdarzają się coraz częściej. Wielu ekspertów uważa, że w niedalekiej przyszłości black-outy będą codziennością. Dlatego tak ważne jest, by mieć bezpieczne i niezawodne źródło energii, a takim właśnie jest fotowoltaika. Panele słoneczne wytwarzają energię niezależnie od warunków atmosferycznych i nigdy w ciągu dnia nie następuje spadek produkcji prądu. Warto też pamiętać, że gwarancja na panele słoneczne wynosi aż 25 lat, a dobrej jakości konstrukcja może działać niezawodnie nawet przez 40 lat.

Ekologiczność i czystość
Fotowoltaika to ekologiczne źródło energii, które wykazuje się bardzo niską szkodliwością dla środowiska. Instalacja nie emituje dwutlenku węgla, nie ingeruje w środowisko, efektem ubocznym wytwarzania energii nie są żadne szkodliwe dla ludzi i zwierząt substancje. System nie pobiera wody. Panele słoneczne działają cicho, zatem można je montować nawet na gęsto zaludnionych osiedlach.

Prostota i bezobsługowość
Zamontowanie paneli fotowoltaicznych trwa raptem kilka dni, a w przypadku instalacji do 50 kW i 3 metrów długości nie jest nawet potrzebne pozwolenie na budowę. A właśnie tego typu instalacje wystarczą do domu jednorodzinnego. Później system działa bezobsługowo, nie wymagając żadnej ingerencji ze strony mieszkańców gospodarstwa domowego czy pracowników firmy.

Dobra inwestycja
Fotowoltaika to rozwiązanie przyszłościowe, nie tylko dlatego, że powala na długofalowe oszczędności i dbałość o środowisko. W przypadku chęci sprzedaży nieruchomości, panele słoneczne znacząco podwyższą jej wartość. Instalacja będzie trochę kosztować, ale zwrot z niej nastąpi już po około 5-7 latach. W przypadku sprzedaży nieruchomości jeszcze prędzej.

Programy dofinansowania inwestycji w fotowoltaikę
Instalacja fotowoltaiczna wcale nie musi pochłonąć wysokich nakładów pieniężnych, gdy skorzysta się z programów dofinansowania. W Polsce dostępnych jest kilka programów dofinansowania, z których mogą skorzystać gospodarstwa domowe oraz rolnicy, to jest:

  • Program Mój Prąd. W tym roku wnioski przyjmowane są do 22 grudnia lub do wyczerpania alokacji środków, których w puli jest 534 mln zł. Prosumenci będący osobami fizycznymi wytwarzającymi energię elektryczną na własne potrzeby mogą liczyć na wsparcie przy zakupie i montażu instalacji od 2 do 10 kW. Dofinansowanych może być do 50% kosztów kwalifikowanych mikro instalacji na jedno przedsięwzięcie. Więcej o programie przeczytasz na: mojprad.gov.pl
  • Program Czyste powietrze. Polega on na dofinansowaniu dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na stałe paliwo na odnawialne, nowoczesne źródła energii, w tym fotowoltaikę. Przy demontażu starego źródła energii i montażu pompy ciepła typu powietrze-woda czy gruntowej pompy ciepła oraz dodatkowo zakupie i montażu paneli słonecznych można uzyskać do 30 tys. zł dofinansowania. Szczegóły programu na stronie: czystepowietrze.gov.pl
  •  Program AgroEnergia. Przeznaczony dla rolników, którzy chcą zamontować instalacje fotowoltaiczne. Do rozdysponowania jest 200 mln zł. Wnioski zgłaszać mogą rolnicy mający użytki rolne o powierzchni od hektara do 300 hektarów, którzy prowadzą gospodarstwo od co najmniej roku. Można uzyskać dofinansowanie kwoty 15 tys. zł dla instalacji o mocy między 15 a 30 kW oraz do 25 tys. zł dla instalacji o mocy między 30 a 50 kW. Więcej można dowiedzieć się tutaj: agroenergia–nowy-nabor-wnioskow

źródło: fotowoltaika.plus

FOTOWOLTAIKA.PLUS
Ul. Puławska 145
02-715 Warszawa
fotowoltaika.plus
+48 233 233 233
[email protected]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz