Reklama
bosch-homecomfort

Fotowoltaika i powietrzna pompa ciepła – jak to działa?

Coraz chętniej decydujemy się na wybór ekologicznych rozwiązań wytwarzających energię cieplną i prąd dla naszego domu. Niewątpliwie składa się na to wiele przyczyn, jednak najistotniejsze są poszukiwanie ekologicznych i bardziej ekonomicznych rozwiązań. Co więcej, inwestycja w odnawialne źródła energii, poprzez dofinansowania, może nam się w części zwrócić.

Mój Prąd 3.0 - rząd oferuje większa wsparcie, jeśli kupisz więcej niż fotowoltaikę
Mój Prąd 3.0 - rząd oferuje większa wsparcie, jeśli kupisz więcej niż fotowoltaikę [Źródło: vaillant.pl]

Najczęstszym wyborem osób decydujących się na ogrzewanie domu w energooszczędny i przyjazny środowisku sposób jest powietrzna pompa ciepła. Rozwiązanie takie pozwala zaoszczędzić przestrzeń (montaż jest również nieskomplikowany ze względu na stosunkowo niewielkie gabaryty urządzenia), jest też tańsze niż np. gruntowa pompa ciepła, gdyż nie wymaga wykonywania wykopów czy odwiertów.

Pompa ciepła w w sprzyjających warunkach jest w stanie czerpać z otoczenia aż 75% energii potrzebnej do ogrzania wnętrza domu lub wody użytkowej. Pozostałe 25% energii musi zostać dostarczone w postaci prądu elektrycznego. Najczęściej pochodzi on z sieci, co oznacza, że trzeba za niego płacić. Można jednak zdecydować się na produkcję prądu we własnym zakresie – montaż paneli fotowoltaicznych wydaje się być rozwiązaniem idealnym. Gdy słońce operuje i jego promienie padają na zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne wywołują tzw. zjawisko fotoelektryczne – poruszają elektrony w krzemowych płytkach ogniw fotowoltaicznych, co z kolei wywołuje przepływ prądu stałego. Ten jest konwertowany w falowniku na prąd zmienny, który zasila urządzenia w domu, np. pompę ciepła.

Wątpliwością, która nasuwa się w związku z zasadą działania paneli fotowoltaicznych, jest poziom nasłonecznienia w różnych miesiącach, a mianowicie fakt, iż nasłonecznienie (a co za tym idzie – efektywność działania ogniw fotowoltaicznych) spada w zimowe miesiące. W Polsce, dzięki zastosowaniu net-meteringu, posiadacze instalacji fotowoltaicznych mogą oddawać nadwyżkę produkowanego w cieplejszych porach roku prądu do sieci, a następnie odbierać 80% tej wartości za darmo (przez 12 miesięcy). Oznacza to, że jeżeli w lecie dostarczone zostanie do sieci 1000 kWh energii, zimą można bez opłat pobrać z niej 800 kWh. I to właśnie ten prąd będzie zasilał pompę ciepła w sezonie grzewczym.

Pompa ciepła połączona z instalacją fotowoltaiczną – ile dzięki temu zaoszczędzisz?

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła przeprowadziła analizę inwestycji, w której dokonano termomodernizacji budynku wielorodzinnego. Stare piece węglowe wymieniono na pompy ciepła wspomagane ogniwami fotowoltaicznymi. Po uruchomieniu nowego systemu, wydatki na ogrzewanie spadły aż o 80%. System składający się np. z paneli fotowoltaicznych oraz powietrznej pompy ciepła mogą zapewnić niezależność od ogrzewania przy użyciu paliw kopalnych oraz poprawić bilans energetyczny domu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotowoltaiki i powietrznej pompy ciepła?

Decydując się na zamontowanie instalacji PV w domu trzeba pamiętać o wielu czynnikach, w tym m.in.:

  • oszacować ilość zużywanego w ciągu roku prądu,
  • określić warunki techniczne determinujące możliwość podłączenia do sieci,
  • oszacować powierzchnię wymaganą do zamontowania paneli fotowoltaicznych,
  • podliczyć całkowity koszt inwestycji.

Źródło: vaillant.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz