Reklama
konferencjaeuropower.pl

Fotowoltaika i pompa ciepła – duet idealny?

W jaki sposób obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie i pozostać ekologicznym?

Fotowoltaika i pompa ciepła - duet idealny?
Fotowoltaika i pompa ciepła - duet idealny? [Źródło: budotom.pl]

Jednym z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła i ciepłej wody użytkowej jest pompa ciepła powietrze-woda. Dodatkowo, jeśli pompę ciepłą połączymy z instalacją fotowoltaiczną, zyskujemy możliwość obniżenia rachunków za prąd i ogrzewanie do minimum.

Dla wielu gospodarstw domowych koszty energii przeznaczonej na ogrzanie pomieszczeń i podgrzanie ciepłej wody użytkowej są sporym wydatkiem. Decydując się na ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-woda oraz na zasilanie pompy ciepła energią pochodzącą z własnej mikroelektrowni słonecznej, możemy zredukować te koszty do minimum. Dzięki temu dom stanie się samowystarczalny energetycznie.

Pompa ciepła jest rozwiązaniem ekonomicznym i ekologicznym, jednak jej użytkowanie wiąże się ze zużyciem energii elektrycznej, a instalacja fotowoltaiczna umożliwia obniżenie rachunków za prąd nawet o 90%. Warto wziąć te aspekty pod uwagę, chociażby z racji podwyżek prądu i opłaty mocowej.

Jak oszacować moc instalacji PV?

Jeśli właściwie oszacujemy pobór energii elektrycznej przez pompę ciepła i zsumujemy go z dotychczasowym zapotrzebowaniem na energię elektryczną budynku, otrzymamy wynik, który pokaże nam całkowite zapotrzebowanie na energię, które przekłada się bezpośrednio na optymalną wielkość instalacji fotowoltaicznej.

Dla przykładu – budynek o powierzchni użytkowej 150m2, zamieszkiwany przez 4-osobową rodzinę. Izolacja budynku i okna spełniają wymogi budowlane z 2007 r. Budynek posiada 100% ogrzewania podłogowego. Budynek taki wykazuje zapotrzebowanie około 3500 kWh rocznie na ogrzewanie centralne oraz c.w.u. Jedynym źródłem ciepła jest pompa ciepła powietrze-woda Panasonic Aquarea. W budynku tym na zapotrzebowanie energetyczne dla innych urządzeń elektrycznych rocznie zużywa się koło 3000 kWh. Minimalna wielkość instalacji dla tego domu powinna wynieść 6500 Wp.

Instalacja fotowoltaiczna oraz montaż pompy ciepła to inwestycje, których koszty mogą zostać w części pokryte z rządowych dotacji. Mowa tutaj o dofinansowaniu w ramach programu Mój Prąd czy Czyste Powietrze. Możliwe jest również uzyskanie ulgi termomodernizacyjnej lub wsparcia w postaci grantów. Dodatkowo na instalację fotowoltaiczną, czy pompę ciepła możemy uzyskać niskoprocentowy kredyt.

Źródło: budotom.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz