Reklama
bosch-homecomfort

Bruk-Bet PV wraz z przedstawicielami branży fotowoltaicznej łączy siły w walce o #PrawoDoCzystejEnergii#

Firma Bruk - Bet PV wraz z pozostałymi przedstawicielami rynku fotowoltaicznego w Polsce apelują o sprawiedliwe rozliczanie przyszłych właścicieli systemów PV. Ma to związek z planowanymi zmianami w prawie rozliczania tak zwanych prosumentów, czyli osób posiadających własne instalacje fotowoltaiczne. Dziesiątki organizacji z całej Polski mówią jednym głosem, ruszając z akcją #PrawoDoCzystejEnergii#.

Firma Bruk Bet PV wraz z pozostałymi przedstawicielami branży fotowoltaicznej łączy siły w walce o #PrawoDoCzystejEnergii# [źródło: prawodoczystejenergii.polskapv.pl]
Firma Bruk Bet PV wraz z pozostałymi przedstawicielami branży fotowoltaicznej łączy siły w walce o #PrawoDoCzystejEnergii# [źródło: prawodoczystejenergii.polskapv.pl]

Dziesiątki organizacji z całej Polski mówią jednym głosem, ruszając z akcją #PrawoDoCzystejEnergii, o czym pisaliśmy już tutaj.

Skąd te intensywne działania przedstawicieli rynku OZE?

Na ten moment wszystko wskazuje na to, że planowane zmiany prawne ograniczą liczbę inwestycji w przydomowe instalacje fotowoltaiczne, chociażby ze względu na liczne niejasności w proponowanej ustawie.

Proponowany obecnie system tzw. net-billingu oparty jest o odrębne rozliczanie energii oddanej do sieci oraz energii pobranej z sieci. Cena jednostki energii ustalona ma być na podstawie aktualnej wartości giełdowej. Jest to schemat sprawdzony i wypracowany w wielu krajach, jednak według przedstawicieli rynku, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Branży Fotowoltaicznej – Polska PV (SBF), w ustawie wiele szczegółów wymaga jeszcze dopracowania.

Jak czytamy w komunikacie przedstawicieli rynku fotowoltaicznego eksperci branży wskazują, że zmiany prawne uchwalone przez Sejm utrudnią rozliczanie oddawanej energii i szacowanie zwrotu z inwestycji. Wskazują oni również jako główną wadę w projekcie Ustawy fakt, że stawką zakupu zielonej energii wprowadzanej do sieci, która byłaby nie tylko znacznie niższa od ceny zakupu energii brakującej, ale dodatkowo zmienna, kształtowana w sposób niekorzystny dla prosumenta energii odnawialnej w relacji do innych podmiotów na rynku. Dodatkowo net-billing w proponowanym kształcie nie będzie mógł być zastosowany wobec prosumenta energii odnawialnej w terminach przewidzianych w Ustawie z uwagi na ogromne wyzwania infrastrukturalne, w szczególności niedostosowanie układów pomiarowo-rozliczeniowych w punkcie poboru energii prosumenta energii odnawialnej (liczniki zdalnego odczytu), zarówno po stronie sprzętowej, jak i wykorzystywanego oprogramowania przez operatorów systemu dystrybucyjnego i sprzedawców.

Organizacje związane z rynkiem OZE, w tym firma Bruk – Bet PV, łączą siły, prowadząc wspólne działania promocyjne budujące świadomość społeczną na temat zagrożeń, jakie mogą przynieść planowane zmiany. Apel popierają tysiące firm z branży PV. Wśród nich są między innymi najwięksi producenci komponentów do instalacji PV, dystrybutorzy, firmy instalatorskie, stowarzyszenia.

Celem ogólnopolskiej kampanii jest na ten moment zebranie głosów pod petycją, mającą pomóc przyszłym właścicielom instalacji PV w jasnym rozliczaniu oddawania i pobierania energii z sieci. Jednocześnie zgłaszający dokument wnioskują o wydłużenie okresu przejściowego dla wprowadzanego, nowego systemu rozliczeń prosumentów do 31 grudnia 2023 r. Pod hasłem #PrawoDoCzystejEnergii# prowadzone są też działania w sieci. Na potrzeby akcji powstała również dedykowana strona — prawodoczystejenergii.polskapv.pl — na której publikowane są najważniejsze informacje o planowanych zmianach. Można tam również znaleźć informacje na temat samego Stowarzyszenia i jego członków.

Źródło: prawodoczystejenergii.polskapv.pl

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz