Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

DAIKIN – producent klimatyzatorów, pomp ciepła oraz wentylacji

DAIKIN Europe N.V. (DENV), jako spółka całkowicie zależna firmy DAIKIN Industries Limited, reprezentuje działy administracji, rozwoju, montażu oraz sprzedaży firmy Daikin w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Daikin - producent klimatyzatorów, pomp ciepła i wentylacji
Daikin - producent klimatyzatorów, pomp ciepła i wentylacji [Źródło: daikin.pl]

Siedziba główna ulokowana jest w Ostendzie w Belgii, a europejskie zakłady produkcyjne są zlokalizowane także w Pilznie i Brnie, Republice Czeskiej, Güglingen, Niemczech oraz w Hendek w Turcji.

Reklama
oknonet.pl

Daikin Europe Group posiada rozbudowaną sieć 17 stowarzyszonych firm, 4 biura sprzedaży oraz całą sieć niezależnych dystrybutorów i przedstawicieli handlowych w ponad 50 krajach w całej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA).

Historia firmy ma swoje początki w 1924 roku, kiedy Akira Yamada zakłada “Osaka Kinzoku Kogyosho Limited Partnership” w Japonii, specjalizującą się w systemach “Air Extrusion”. Firma osiągnęła wkrótce niespotykany poziom sprzedaży, dzięki wysokiemu popytowi i wyjątkowej jakości produktu. Firma ta pod nazwą Daikin specjalizuje się od lat trzydziestych w produkcji systemów chłodzenia i chłodziarkach, opracowując jednocześnie własny czynnik chłodniczy.

Kolejno, w latach 1933, firma opracowała formułę fluorowych czynników chłodniczych, oraz w 1935 roku rozpoczęła produkcję gazowych fluorowęglowodorów. W 1936 roku opracowano pierwszy w Japonii klimatyzator dla pociągów znany pod nazwą “Mifujirator”, a dwa lata później pierwszą chłodziarkę Daikin.

W 1951 roku firma Daikin została pierwszym japońskim masowym producentem niezależnych, kompaktowych klimatyzatorów, a w 1957 roku opracowała pierwszą japońską sprężarkę rotacyjną. Rok później na rynek krajowy i zagraniczny trafia pierwszy klimatyzator z pompą ciepła. W 1967 roku firma utworzyła pierwszy europejski ośrodek sprzedaży na Malcie, a dwa lata później opracowała pierwszy system typu Multi-Split. Rok 1973 to założenie Daikin Europe N.V. (DENV) – kompleksu produkcyjnego, administracyjnego i magazynowego w Ostendzie, w Belgii.

W 1982 roku Daikin wprowadził na rynek japoński pierwszy system VRV (Variable Refrigerant Volume, czyli zmienna objętość czynnika chłodniczego), który spotkał się z  sukcesem. Utworzono także dział handlowy w Air Conditioning Belgium. Poprzez szereg lat firma doskonaliła i wprowadzała innowacje do systemu VRV. W 1997 roku firma opracowała jednostki klimatyzacyjne z czynnikami chłodniczymi niepowodującymi niszczenia warstwy ozonowej w przewidywaniu wycofania całego sprzętu opartego na chlorofluorowęglowodorach oraz wprowadziła na rynek sprężarkę typu “swing”.

W 2006 roku Daikin wprowadził na rynek produkty: Ururu Sarara – pierwszy w świecie klimatyzator typu split, oferujący funkcje klimatyzacji, oczyszczania powietrza, kontroli wilgotności oraz wentylacji w jednym pakiecie, a także Daikin Altherma – nową pompę ciepła dla rynku domowych systemów ogrzewania. System “wszystko-w-jednym” zapewniający ogrzewanie, wytwarzanie ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenie (opcjonalnie). Rok później wprowadzono na rynek kasety z nawiewem obwodowym: używającej czynnika chłodniczego R-410A kasety międzystropowej z rozkładem promieniowym nawiewu w zakresie 360º dla zapewnienia poprawionego, jednorodnego przepływu powietrza i rozkładu temperatury.

W międzyczasie firma rozwija się, przejmuje kolejne firmy i dokonuje ekspansji w Europie. W 2013 roku wprowadza na rynek gamę produktów Ururu Sarara, pierwszego europejskiego systemu pompy ciepła z czynnikiem chłodniczym R-32. Rok później wprowadzono na rynek rozwiązanie odzysku ciepła VRV IV. W 2017 roku całkowita sprzedaż klimatyzatorów wykorzystujących HFC-32 (R32), czynnik chłodniczy o niskim współczynniku ocieplenia globalnego (GWP), osiąga 10 milionów jednostek w ponad 50 krajach.

DAIKIN działa w obszarze grup produktowych:

 • klimatyzacja,
 • oczyszczacze powietrza,
 • wysokotemperaturowa pompa ciepła powietrze-woda,
 • niskotemperaturowa pompa ciepła powietrze-woda,
 • hybrydowa pompa ciepła,
 • pompy ciepła układu ciepłej wody użytkowej,
 • gruntowe pompy ciepła,
 • gazowe kotły kondensacyjne,
 • wentylacja,
 • inteligentne systemy sterowania,
 • systemy VRV,
 • rozwiązania chłodnicze.

Źródło: daikin.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz