Reklama
https://h2poland.com.pl/

Chłód z kaloryfera?

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o zaletach wynikających z zastosowania trigeneracji.

Wzrosną opłaty za ciepło
Wzrosną opłaty za ciepło [Źródło: kulczyccygroup.eu]

Jako że nasze oczy zwrócone są w stronę ekologicznych rozwiązań, podjęto działania mające na celu wykorzystanie systemów dostępnych, obniżających koszty wytworzenia energii, a także cechujące się wieloletnią żywotnością.

Reklama
oknonet.pl

O trigeneracji, zwanej również trójgeneracją, mówimy w przypadku uzupełnienia jednostki kogeneracyjnej o chłodnicę absorpcyjną, która pozwala na przemianę ciepła z kogeneracji na chłód. Zjawisko to jest rozwinięciem formuły kogeneracji, w której elektrownia (elektrociepłownia) jednocześnie produkuje energię elektryczną i ciepło, dając tym samym duże oszczędności paliwa. Standardowa produkcja energii elektrycznej wykorzystuje niecałe 40% energii zawartej w paliwie, zamieniając ją w energię elektryczną, przy czym 60% jest tracona. W układach kogeneracyjnych prawie cała pozostała część energii zamieniana jest w ciepło, przy trójgeneracji zaś także w chłód.

Skąd w kaloryferach lodowata woda?

W celu schłodzenia wody doprowadzanej do kaloryferów konieczne jest wykorzystanie dedykowanego agregatu (chłodnicy absorpcyjnej), dzięki któremu możliwa jest przemiana ciepła z kogeneracji na chłód. Agregat napędzany jest ciepłą wodą, którą następnie przemienia w chłodną i rozprowadza w rurach ciepłowniczych wybranego obiektu. Schłodzona woda trafia do kaloryferów, stając się tym samym źródłem zimna w pomieszczeniu. Agregaty wykorzystywane w tym procesie zużywają niewielką ilość energii elektrycznej w porównaniu do klasycznych klimatyzatorów.

W Polsce działania mające na celu rozpowszechnienie “chłodu użytkowego” podjęła elektrociepłownia Zielona Góra należąca do spółki PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.

Źródło: gadzetomania.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz