Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Budowa największej farmy fotowoltaicznej zakończona

Firma TAURON zakończyła budowę elektrowni słonecznej w gminie Choszczno, w województwie zachodniopomorskim. Instalacja Choszczno II o mocy 8 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 3,5 tys. gospodarstw domowych. To trzecia i jednocześnie największa farma fotowoltaiczna w Grupie TAURON.

Do senatu trafiła poselska nowelizacja ustawy OZE [źródło: www.senat.gov.pl]
Do senatu trafiła poselska nowelizacja ustawy OZE [źródło: www.senat.gov.pl]

Rozbudowa zielonych mocy wytwórczych stanowi priorytet rozwojowy Grupy TAURON. To właśnie elektrownie fotowoltaiczne, obok lądowej energetyki wiatrowej, a w przyszłości także offshore, wyznacza nasze kierunki strategiczne w obszarze transformacji miksu energetycznego. Aktualnie dysponujemy trzema farmami fotowoltaicznymi o mocy 19 MW, a w najbliższym czasie rozpoczniemy budowę kolejnej farmy, tym razem na Śląsku – wyjaśnia Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu TAURON Polska Energia.

 

Elektrownia fotowoltaiczna Choszczno II zlokalizowana jest w województwie zachodniopomorskim. To druga tego typu instalacja w tym miejscu. W lutym 2021 roku została oddana do użytku przez TAURON elektrownia Choszczno I o łącznej mocy 6 MW.

 

Za realizację farmy fotowoltaicznej Choszczno II odpowiedzialna jest spółka TAURON Zielona Energia, rozwijająca w Grupie odnawialne źródła energii. Spółka odpowiada za dewelopment, akwizycje oraz nadzór inwestycyjny projektów farm fotowoltaicznych, oraz lądowych farm wiatrowych. Najnowsza inwestycja składa się z ponad 17 tys. modułów i ma powierzchnię 13 ha. Wyprodukowana w tym miejscu energia zaspokoi potrzeby około 3,5 tys. klientów. Łącznie na elektrownię Choszczno II składa się osiem mniejszych instalacji pod nazwą Stradzewo 7-14, każda o mocy 1 MW. Prace budowlane trwały od lutego do połowy grudnia 2021 roku, zaś budżet projektu wyniósł 20,8 mln zł — informuje inwestor.

 

W trakcie budowy farmy ułożono ponad 100 km kabli, w tym około 80 km kabli prądu stałego, łączącego inwertery z panelami, około 4,5 km kabli prądu zmiennego, łączącego stacje transformatorowe z inwerterami, a także około 20 km kabli średniego napięcia, pozwalających wyprowadzić wyprodukowaną energię z instalacji do sieci. Dodatkowo do budowy konstrukcji stalowych pod moduły fotowoltaiczne zużyto około 250 ton materiału. – Po zakończeniu prac oraz uzyskaniu niezbędnych zgód i certyfikatów, farmę będzie eksploatowała spółka TAURON Ekoenergia – wyjaśnia Wojciech Więcławek, prezes spółki TAURON Zielona Energia.

Końcem 2020 roku TAURON zakończył budowę farmy fotowoltaicznej w Jaworznie o mocy 5 MW. Farma ta powstała jako pierwsza w ramach programu, który zakłada budowę instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 150 MW.

W lutym 2021 roku TAURON uruchomił z kolei farmę fotowoltaiczną Choszczno I. Farma ta o mocy 6 MW zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną około 2,5 tysiąca gospodarstw domowych. Na tę farmę składa się ponad 16 tysięcy modułów fotowoltaicznych.

źródło: tauron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz