
Pamiętaj, że inwestycja w pompę ciepła, to inwestycja na lata, więc po pierwsze nie oszczędzaj na jakości.
Wybór odpowiedniego urządzenia:
- inwestowanie w bardziej efektywne urządzenia zazwyczaj opłaca się w związku ze spadkiem kosztów eksploatacji. Bądź podejrzliwy wobec zbyt korzystnych ofert z rzekomo identyczną technologią,
- zwróć uwagę na pompy ciepła z certyfikatem EHPA Q. W ośrodkach testowych udowodniono, że zachowują one określone, minimalne wartości współczynnika efektywności (COP) i gwarantują użytkownikom dobry standard obsługi,
- wybierz renomowanego producenta, który zapewnia obsługę posprzedażną w ciągu 10 lat oraz sprawdzony serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
Odpowiednia firma instalacyjna:
- wybierz firmę instalacyjną, która ma doświadczenie z pompami ciepła. Przejrzyj ich dostępne referencje i porozmawiaj z właścicielami budynków o ich doświadczeniach,
- przy wyborze firmy instalacyjnej zwróć uwagę na odpowiednie certyfikaty, takie jak certyfikat Europejskiego Instalatora Pomp Ciepła EUCERT. Jego posiadanie wskazuje, że instalator z powodzeniem uczestniczył w szkoleniu i udowodnił swoją wiedzę teoretyczną oraz praktyczną podczas egzaminu,
- porównaj kilka ofert, aby uzyskać dobrą cenę. Ale uwaga: nie oszczędzaj swoim kosztem. Doświadczeni instalatorzy pomp ciepła lub firmy wiertnicze i wysokiej jakości technologia mają swoją cenę, ale w większości przypadków są tego warte.
Analizuj koszty!
Poproś o przeanalizowanie następujących kwestii:
Kiedy inwestycja się opłaca?
Czy osiągnę wyższą rentowność dzięki wysokiej jakości pojedynczym elementom?
W przypadku renowacji budynku – o rozważenie dodatkowych działań związanych z izolacją budynku, np. okien, ścian, dachu, stropu nad piwnicą. Sprawdź, jakie środki pozwolą osiągnąć dany efekt.
Poproś też o wykazanie efektywności energetycznej pomp obiegowych i klasy energetyczne związane z izolacją cieplną buforów ciepła i podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej.
Ogólna koncepcja ma znaczenie.
System pompy ciepła jest czułym mechanizmem, który działa dobrze tylko wtedy, gdy wszystkie elementy są względem siebie wzajemnie dobrze dopasowane.
Zwróć uwagę na różnice między istniejącymi a nowymi budynkami; w obu przypadkach ważna jest odpowiednia izolacja cieplna.
Jeśli to możliwe, powinno się zaplanować i wykonać wszystko (źródło ciepła, pompę ciepła, obiegi grzewcze) przez jednego oferenta.
Proste jest piękne 🙂
Prosto skonstruowane systemy zwykle działają bardziej efektywne niż systemy złożone. Nie dopuszczaj do stosowania dodatkowych, zbędnych elementów, łączenia różnych systemów lub przesadnego myślenia dotyczącego bezpieczeństwa.
Mała delta t – duża efektywność
Wysoką efektywność można uzyskać, gdy pompa ciepła osiąga najmniejszą możliwą różnicę temperatur (delta t) między źródłem ciepła a wymaganą temperaturą dla ogrzewania i ciepłej wody.
Jeśli to możliwe, należy obniżyć temperaturę zasilania ogrzewania za pomocą odbiorników ciepła charakteryzujących się dużą powierzchnią wymiany ciepła (idealne są np. ogrzewanie podłogowe, ścienne lub inne systemy ogrzewania płaszczyznowego) i odpowiednich środków izolacyjnych.
Przestrzegaj podstawowych zasad ogrzewania niskotemperaturowego – każdy stopień wyższej temperatury systemu wymaga zużycia 1,5-2,5% więcej energii elektrycznej.
W części II dowiesz się jaką pompę ciepła wybrać, jaki zakres prac możesz wykonać samodzielnie i na co zwrócić uwagę przy instalacjach geotermalnych.
Źródło: dombezrachunków.com
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.